Страница 48 из 66
Я записав адресу щасливчика і розпрощався.
Сонце припікало. Із задоволенням зняв піджак. На гілках каштанів зеленіло ніжне глеювате листя. Від п’янкого повітря паморочилася голова. Весна! Захотілося пройтися алеями Володимирської гірки, помилуватися Дніпром. Звернув до фунікулера і поспішно закрокував уздовж металевої огорожі, позираючи згори на ажурні мости і висотні будівлі лівобережжя. Красиво! Часу обмаль, але поспішати не хотілося.
Ось і площа Ленінського комсомолу. А через якийсь час автобус мчав мене на Печерськ, до мешкав щасливчик.
Двері відчинив господар. Вже в літах, але по-спортивному підтягнутий, худорлявий, широкоплечий, русяве волосся вологе, на шиї рушник. Мабуть, щойно з ванної. Обличчя приємне, відкрите, очі дивляться з цікавістю, вивчаюче. Я дістав з кишені посвідчення, відрекомендувався.
— Ви Павло Тимофійович Красиков?
— Я, — несподівано густим басом підтвердив господар. Оце тембр! — А ви, мабуть, з приводу мого квитка?
— З приводу, — кивнув я.
— Проходьте, — Красиков провів мене до кімнати, запропонував стілець.
Я роздивився довкола: охайно, затишно.
— Дружина на роботі, а я працюю в другу зміну, — пояснив господар і сів поруч зі мною.
— Павле Тимофійовичу, ви часом не співаєте? — не втримався я.
Красиков посміхнувся:
— Співаю? Так, інколи, під настрій. Але слуху ніякого.
— Шкода. Голос у вас, мені здасться, рідкісний.
— Голос що… Таланту нема, — безжурно одказав господар. Ця обставина, очевидно, ніскільки його не засмучувала.— Може, чаю?
— Ні, ні, дякую, я не надовго.
— Що ж, коли так… А чому вас раптом зацікавив мій квиток? З ним начебто все гаразд: експертизу провели, повідомлення надіслали. Показати?
— Не треба. Вам прізвище Коренєв знайоме?
— Коренєв? — наморщив лоба Красиков. — Ага! Знайоме, аякже. Приходив днів, мабуть, десять тому.
— Пропонував продати йому квиток?
— Пропонував.
— І ви погодились?
— Як вам сказати… — зам’явся Красиков. — Взагалі, так.
— Що означає “взагалі”? Виникли розбіжності?
— Не те щоб розбіжності… З одного боку, йому потрібне було підтвердження, що квиток справжнії!. Я, звичайно, зрозумів і не образився. Пообіцяв, що підтвердження буде через кілька тижнів, квиток на експертизі. А з іншого боку, вирішив я машину не брати, а одержати її вартість грошима. Так поталанило, самі розумієте… Дочку незабаром видаю заміж, а в нас, бачите, — дві кімнати, й ті суміжні. Житлова проблема, словом. А я переконаний, що молодята повинні жити окремо. Бо, як кажуть, той рідніший, хто далеко. Знаєте, якими б рівними не були стосунки, однак сім’ї різні, у кожної свої звички і свої проблеми, та й дві господині на кухні — це така Річ… Ви одружені? — несподівано запитав Красиков.
— Ще не встиг.
— Ну, тоді вам важко зрозуміти. А я знаю, що це таке: зі своєю тещею, земля їй пухом, ніяк зжитися не міг, а як перебралися у нову квартиру — рідніше рідних, слово честі…
— І ви вирішили взяти виграш грошима, щоб побудувати молодятам кооператив, — спрямував я розмову в потрібне русло. — І яку ж суму запропонував вам Коренєв?
— Он ви про що. Помиляєтесь. Зайвого карбованця з нього брати не збирався. Лише стільки, скільки належить.
— То чому ж ви не домовились?
— А я цього не сказав. Ми домовились при умові, що він гроші принесе не пізніше як за два тижні, коли підтвердження вже буде, інакше я їх у касі по квитку одержу. На кооператив треба внесок робити, та й молодятам купити дещо до весілля…
— Зрозуміло. І що Коренєв? Погодився?
— Погодився. Та ви не думайте, між нами все чесно, законно. Чи, може, Коренєв у вас якісь сумніви викликає? Але ж… Солідна людина, лікар, професор. Поцілуйко з дитинства його знає.
— А Поцілуйка ви звідки знаєте? — запитав я.
— А це постійний клієнт Аркаші Заруби. Ми з Аркашею в одному цеху працюємо.
Отже, в цій історії з’явився ще один персонаж.
— Що означає “постійний клієнт”?
Красиков ніяково закліпав, мабуть, тільки зараз зметикував, що бовкнув те, чого не слід.
— Розумієте… Тут така справа… ну, машину свою ремонтує у Заруби. А що? Тут нічого протизаконного нема, Аркаша обслуговує всіх наших приватників… — І знову закліпав, навіть губу прикусив.
— Ай-яй-яй, — похитав я головою, ледве стримуючи посмішку. — Невеличка підпільна фірма приватного автосервісу “Заруба і К°”, так? Під статтю про нетрудові доходи цілком підпадає.
— Ну, які ж це нетрудові доходи? — гаряче взявся захищати приятеля Красиков. — Після зміни, бува, так накрутиться, що до ранку спить, немов під наркозом. На футбол навіть не витягнеш. Зате, якщо вже зробив — гарантія. Руки в нього золоті. Люди просять — він робить. Кому від цього погано?
— Гаразд, про це я поговорю з самим Зарубою. Де він живе?
— Недалеко від заводу, на Московській. І ще, пригадав: Коренєв просив мене знайти покупця на стару “Волгу”. Я Зарубі про це сказав, він аж загорівся: давно мріє про двадцять першу. Каже, раніше краще робили, надійні-ще. Наступного дня їздив до Коренєва, а чи домовились — не знаю.
Це вже цікаво. Візит до Заруби відкладати не варто.
— Під час вашої розмови з Коренєвим хтось інший був присутній?
— Мій зять.
— У який день Коренєв повинен був принести гроші?
— Ми домовилися, що розрахуємося через два тижні.
Я подумки підрахував: сьогодні вісімнадцяте. Коренєв був у Красикова днів десять тому, приблизно восьмого, наступного дня його відвідав Заруба, одинадцятого Коренєв, напозичавши тридцять тисяч, зник. Навіщо ж йому знадобилися гроші задовго до домовленого з Красиковим строку? Та ще тридцять тисяч? А чи не могло статися так, що Заруба на прохання Коренєва звів його з кимось із власників двадцятьчетвірки, а потім… Стоп. Фантазію поки треба притримати. Тридцять тисяч, тридцять… Навіщо віддавати стільки, коли з Красиковим домовились за шістнадцять? Чортівня якась. Але перевірити треба.
Автобус був майже порожній. Умостившись на задньому сидінні, занурився в роздуми.
Отже, можна припустити, що гроші Коренєв позичив, щоб купити нову “Волгу”. Але ж — тридцять тисяч! Спробуємо розібратися. Міг Красиков не зізнаватися мені в своєму бажанні взяти за квиток вдвічі дорожче? Цілком можливо, що міг. Хто в такому зізнається, та ще й співробітникові міліції? Про задум Красикова знав його зять. Міг знати й Заруба. Тепер маленький експрес-аналіз. Красиков? Гроші він міг одержати і в касі. Немає мотиву. Хіба що… вирішив і гроші взяти, і квиток залишити. “На кооператив треба внесок робити, та й молодятам купити дещо до весілля…” “Та ви не думайте, між нами все чесно, законно…” Ні, не схожий він на пройдисвіта. Утім, психолог з мене нікудишній, одного разу вже обпікся… Мав справу з директором гастроному Протасовою: також гарне, відкрите обличчя, прямий, спокійний погляд, у розмові розумна, душевна, а насправді — ватажок зграї грабіжників. Гаразд, позначимо як запасний варіант. Зять Красикова? Про нього поки що нічого не відомо. Ентузіаст автосервісу… Що ж, почнемо з нього.
Так замислився, що проїхав потрібну зупинку. Довелося повертатися.
Дружина умільця, дебела, крихкотіла, глипнула на посвідчення, сплеснула руками і заторохтіла фальцетом:
— Ой, боже ж ти мій, як мені вже остогидли усі ці приробітки! Та я вже тисячу разів казала йому: “Кинь їй свої ремонти, хай їм грець!” Попереджала: “Не скінчиться це добром, знайдеться кляузник, напише в міліцію, всиплють тобі…”
— Постривайте! — спробував я припинити цей пристрасний монолог. — А сам він де?
— Та там же, у гаражі. Якийсь завіявся зранку… Все йому, бачте, замало! Чотириста в місяць отримує, та я пенсії вісімдесят, чого ще треба? Цьому телепню й так вистачає…
— Якому телепню? — не второпав я.
— Та сину, Петьку.
— А він що, не працює?
Жінка замовкла, обмірковуючи відповідь: ганьбити сила не хотіла і вже шкодувала, що взагалі згадала про нього. Та мовчання теж буває красномовним.