Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 14 из 19

Viņš neatpalika, bet attālums vairs nesaruka, un uz šosejas jau būtu, kas viņu aiztur… Mani nolaupītāji to saprata, tāpēc vīrietis smīnēja drošāk. Es šausmās klabēju ar zobiem, bet centos neizdvest nekādas skaņas. Man pietika ar vienu sitienu, bet šis mīdīsies zem kājām, ja viņa psihozei pievienošu savu.

"Jums būs jāatbild arī par troksni," viņš nez kāpēc turpināja šņākt uz savu līdzdalībnieku. – Paldies, Koša ir kaut kur šifrēts, viņš mums būtu psiho…

Viņš nepabeidza, jo Spine kliedza. Mēs tagad skatījāmies uz vējstiklu – pretimbraucošā virzienā mums pretī steidzās cita sveša mašīna. Bailes nerimās, bet es histēriski pasmīnēju. Izskatās, ka kāds uzskricelējis – neņem psihovārdu par velti.

Puisim aiz mums pat nebija laika pacelt ieroci – automašīna ietriecās mums, sekundi pirms sadursmes nogriežoties pa kreisi un pilnā ātrumā nojaucot buferi. Gandrīz uzreiz man no aizmugures uztriecās cita mašīna. Dubultais auns sagrieza mūs gandrīz par simt astoņdesmit grādiem.Ridžs ieskrēja stūrē un ievaidējās. Man blakus sēdošais sāka šaut pa stiklu, tas saplīsa ar apdullinošu triecienu, bet Saša nolaidās. Koša izsita priekšējo logu un, kamēr Khrebets neatkāpās no sitiena, iegrūda nazi viņam tieši acī. Un viņš tūdaļ notupās, izvairoties no šāviena. Kauslis krita panikā, bet atcerējās mani un satvēra mani aiz matiem, kliedzot:

– Ejiet prom! Citādi…

Viņam acīmredzami nebija plāna šādam gadījumam, tāpēc viņš apstājās. Izpūtējs sāpīgi iespiedās manā vaigā. Mēs netikām līdz lielceļam. Viņš var mani nošaut, bet tas neglābs viņa dzīvību. Un mašīnas iedarbināšana nav garantēta, pat ja viņš brīnumainā kārtā pārvietojas pie stūres. Bet vīrietis sarāvās un dziļi ievilka elpu. Pēc tam viņa balss pirmo reizi visā sacīkstē skanēja mēreni:

– Koša, nomierinies, es teicu! – ātrs skatiens uz sāniem. – Tāpat kā tu, pacel rokas, lai es tās redzu! Paņemiet vēl divus soļus atpakaļ un palieciet tur. Koša, atslēdz durvis! Ātrāk. Vai arī es viņai izpūtīšu smadzenes.

Koša pastiepa roku pār līķi un nospieda vajadzīgo pogu. Bet kaut kā es īpaši nesteidzos. Tad viņš paskatījās uz mums ar gandrīz draudzīgu skatienu:

– Tā iztur, ko tu gaidi? Man vienalga. Bet tad es tevi izturēšu nedēļu, pat Ivans Aleksejevičs sāks nožēlot to, kas no tevis palicis.

Slepkavam trīcēja roka. Es arī prātoju, ko viņš varētu darīt tādā brīdī. Izkāp no mašīnas, izmantojot mani kā aizsegu? Bet pēc Kosija vārdiem pat es nebiju pārliecināts, ka šāds vāks darbosies. Un, iespējams, viņš pieņēma vienīgo pareizo lēmumu – viņš norāva pistoli no mana tempļa un vispirms mēģināja nošaut Košu. Taču vairāk aiz bailēm, nevis no apzinātas domas man izdevās viņu iegrūst rokā, tāpēc lode lidoja uz priekšu. Taču ar šo sekundi pietika, lai Saša atvērtu durvis, satvertu viņu aiz elkoņa un pagrieztu roku. Koša izvilka nazi un pasniedza viņam – tieši manas sejas priekšā. Bet Saša pakratīja galvu, nepieņemot šo iespēju:

– Nē! Mums jāsauc policija!

"Nu jā, mēs tūlīt piezvanīsim," atbildēja Koša. "Mēs jums pastāstīsim, kā godīgiem pilsoņiem tika nozagta meitene, un mēs viņu cēli izglābām." Vai esat pilnīgi atpalicis?

Negaidot reakciju, viņš pats apstaigāja automašīnu. Vīrietis sēcās, bet nevarēja izbēgt no tvēriena, Saša savilka žokļus līdz staigājošajiem mezgliņiem. Es pamodos un izlidoju ārā, nevēloties skatīties, kā upurim pārgriež kaklu.

Koša iznāca pie manis pēdējais, Saša skatījās uz zemi nevis uz mani. Bet tie uzsita viņam pa plecu un apliecināja:

– Tagad jūs esat līdzdalībnieks, tas ir, pilnībā jūsu. Apsveicam ar paaugstināšanu amatā, Aleksandr.

Saša spļāva zemē un pirmo reizi nolādēja manā priekšā:

– Tava māte…

– Nu, tagad tu runā kā savējais. – Koša paskatījās uz mašīnu, kas steidzās tikai divsimt metru pa asfaltēto ceļu. Šāvieniem tur nevajadzēja būt dzirdamam, taču policija drīzumā tiktu izsaukta jebkurā gadījumā, ja kādam ienāktu prātā griezties kapsētas virzienā.

"Mums jātiek prom no šejienes," Koša izteica vispārējo domu.

– Uz māju! – Saša pamāja savas mašīnas virzienā.

– Neesmu pārliecināts. Tur ir apsargi, no tiem nav jēgas, un tos ir lētāk iegādāties nekā savējos. Klausieties un atcerieties. Neejiet atpakaļ uz māju, gaidiet zvanu. – Viņš izvilka no kabatas mobilo telefonu un pasniedza miesassargam. – Ivans Aleksejevičs piezvanīs, tiklīdz būs informēts, un pateiks, kurp doties. Es nevaru tur iet, priekšnieka pavēle. Ja viņi jūs arestēs, nesniedziet liecības un gaidiet, viņi jūs izvilks. Pastāstiet savam priekšniekam, ka tas ir jāsakārto un ka man bija taisnība. Elizaveta Andrejevna sēdēs ar mani, neuztraucieties.

– Bet…

– Viss ir dzīvs.

Viņš ar diviem ķermeņiem aizcirta visas sasistās automašīnas durvis un aizvilka mani pie sava. Es nepretojos, lai gan viņa rīcība daudz neatšķīrās no iepriekšējās nolaupīšanas. Un mašīna apgriezās ar tādu pašu čīkstēšanu kā nesen. Bet atvieglojums nāca ar tādu vilni, ka es tiku atsviests. Tas izdevās. Šoreiz izdevās.

Koša mani atveda uz dzīvokli pilsētas nomalē – ne tik tālu no mūsu mājas. Vienistabas Hruščova māja, kurā viņš dzīvoja pēdējās dienās. Tapetes karājas lupatās, sienas ir kartons – metru attālumā no mums var dzirdēt, kā kaimiņi skaļi lamājas. Tikai tajā, apsēžoties uz veca saplēsta matrača uz grīdas, es pirmo reizi ierunājos:

– Patiesībā ir dīvaini, ka tavs vīrs tevi izņēma no kāršu atklāšanas. Tu sēdi šeit, drošībā, kamēr viņš cīnās.





Koša aizvilka aizkarus un pēc ilgas pauzes atbildēja:

– Vēl nekaroju, meklēju ienaidnieku. Un viņš mani aizveda, lai es nesāktu slaktiņu, kamēr viņš nebūs pārliecināts.

– Tātad jūs esat tas, kurš visus nogalina bez izšķirības?

– Es esmu tas, kurš uzreiz iedomājās par Alajevu. Un izrādījās, ka man bija taisnība – es to vērsi nepazīstu, bet viņš mani pazīst. Tikai Alajevu banda uz mani asina zobus tik ļoti, ka uzreiz var atpazīt.

– Bet līdz šodienai jūs par to nevarējāt būt pārliecināts! Tātad Vaņai bija taisnība, ka jūs atlaida!

– Tā varēja būt. – Koša pieskārās saraustītajam ķeblītim, tad uzmanīgi apsēdās uz tā. Viņš pats šķita pārsteigts, ka tas zem viņa nesabruka. – Visbiežāk ikvienu var atpazīt pēc rokraksta. Tādi cilvēki vienkārši nemainās. Tāpat arī viņu metodes.

– Vai tu runā par Alajevu vai par manu Vaņu?

Koša neatbildēja, bet mēģināja izstiept lūpas kaut kā smaidam.

– Elizaveta Andrejevna, mums un jums ir jāsēž šeit ilgi. Atkal. Mēģināsim nestrīdēties. Piemēram, sāciet ar pateicību par izglābšanu – es pārkāpu rīkojumu, bet atnācu un izdarīju visu, kā nākas.

Es nopūtos, atzīstot, ka viņam bija taisnība. Bet kādu iemeslu dēļ es viņam negribēju pateikties – piedalījās arī Saša, un es viņam pateikšos no visas sirds. Atcerējos:

– Vai arī labāk sāciet ar pateicību, ka izglābu tevi – tieši es iesitu vīrieša plaukstu, lai gan nevarēju atcerēties sevi no šoka!

"Paldies," viņš mierīgi atbildēja. – Redziet, nav nemaz grūti būt pateicīgam. Vienīgais, kas tev pietrūkst. Es iešu uzlikt tējka

Es īsti nesapratu, par ko viņš runā, bet es vairs nejautāju. Kaut kā pārāk bieži mums diviem ir jāatstāj laiks, vienkārši deja vu. Bet šeit ir vēl mazāk vietas: trīs reiz trīs istabas un pusotru reizi pusotra virtuve. Mēs pat nevaram attālināties piecus metrus viens no otra, lai atvilktu elpu.

Bet es kļūdījos un gandrīz uzlēcu uz vietas, kad aizcirtās va

– Vakars mājās, jaunieši! Mūsu pulkā viss nāk un nāk. Jums būs jāguļ pārmaiņus.

"Anfis, mums beidzas tēja," Koša atbildēja aiz locītavas.

"Es naktī došos uz die

Viņai ap matiem bija aptīts dvielis, un bija gandrīz neiespējami noteikt viņas vecumu – es uzminēju apmēram trīsdesmit. Viņa vispār nelieto kosmētiku un ir diezgan glīta, ar smalkiem vaibstiem, kas piestāvētu astoņpadsmitgadīgai meitenei, bet ap acīm no smaidīšanas ir nelielas krunciņas. Pēc dušas slapjā augumā tika uzvilkti īsi ādas svārki un vīriešu T-krekls ar izstieptu apkakli. Viņa basām kājām gāja pa netīro grīdu tuvāk man, cieši paskatījās un noteikti nepazina:

"Vai jūs pārtraucāt meitenes vaimanu?" Kot, vai tu tiešām esi pedelis? – sieviete maigi jautāja, bez ne mazākās agresijas. – Es tiešām negaidīju, ka tu nolaidīsi tvaiku uz sievietēm.

– Nē, ne es. Bet atkārtojiet un uzminiet, par ko es to lauzīšu.

Es neapdomīgi pieskāros savam vaigam, kas bija sastindzis no sāpēm. Bet sievietei likās, ka man nav žēl – tikai interese.

"Sveika, es esmu Lisa," es iepazīstināju ar sevi, pirms man jautāja.

"Forša rokassprādze," viņa pamāja uz platīna ķēdi uz manas plaukstas locītavas un piemiedza aci. -No kurienes tu esi, mazā karameļu dāma? Tas tā, tas tā, nežēlo. Mēs sēdēsim, līdz priekšnieks sakārtos lietas, un tad dosimies katrs uz savu stendu.

Es nečīkstēju un neraudāju, es tikai trīcēju no pārdzīvojumu pārpilnības. Un es ļoti ātri sapratu, ka mums ir ļoti paveicies, ka mums ir šāds "kameras biedrs". Tas būtu ilgi jāgaida – ļoti iespējams, vairākas dienas, bet Anfisa izrādījās rupji dzīvespriecīga un taisni labsirdīga – viņa kļuva par stresa absorbētāju. Bet tajā pašā laikā viņa nepieļāva klusumu, kurā es varētu justies skumji.