Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 33 из 64

Однак страх притаманний не тільки тій чи тій конкретній людині, а й значним масам людей; у такому разі вже йдеться про масовий страх. Найчастіше це страх ситуації, коли деформовані національні, сімейні, професійні чи інші традиції та звички, які стають об’єктивною умовою страху, коли навіть за відсутності об’єкта страху в людей проявляється стан невизначеності, фатальної залежності від чогось зовнішнього (земного чи надприродного). Масовий (груповий) страх – це завжди порушення ефективних стійких форм діяльності певних соціальних структур чи суспільства загалом. Як відомо, відчуття страху (як в індивідуальному плані, так і в масовому масштабі) можуть вселяти людині не лише соціальні, а й природні явища (руйнівні бурі, землетруси, засухи, масові епідемії, цунамі тощо). Говорячи про органічний зв’язок людини з навколишнім природним середовищем, Е. Фромм пише: “Якщо людина втратить своє природне коріння, то де вона опиниться і ким вона стане? Вона залишиться сама, без батьківщини. Вона не витримає цієї ізольованості й втратить розум. Тож не дивно, що ми  спостерігаємо прагнення людей зберегти природні зв’язки й запобігти тому, щоб не бути відірваними од природи… ” [114, 457-458].

Ще важче дається людині подолання страху (дехто ніяк не може позбутись його, і це негативно впливає на духовний розвиток індивіда, отруює йому життя, робить його замкнутим, некомунікабельним). Іноді це проявляється у спробі виграти час для раціонального осмислення ситуації та намаганні зберегти людську гідність. Відомо, наприклад, що обмовляючи себе, “зізнаючись” у злочинах, до яких вони не були причетні, в’язні сталінських концтаборів конструювали образи наступного “справедливого суду”, деякі вірили в образ-фетиш Сталіна, який нібито “нічого не знає” про беззаконня. Інші свідомо йшли на обман і самообман унаслідок детермінованості їхньої свідомості  образом-фетишем партії, до якої належали ці люди і які намагалися зберегти цю єдність. Водночас відомо, що розчарування в “останній інстанції” призводило (і призводить сьогодні) до неминучих катастроф, за якими – ніщо, небуття [115, 71-73]. Людина “існує лише настільки, наскільки себе реалізовує, долаючи різні перешкоди,” – пише Сартр. – “Вона є не що інше, як сукупність своїх учинків, не що інше як своє власне життя” [116, 333].

І надзвичайно важливо, щоб життєдіяльність людини мала творчий характер, щоб індивід не просто існував, а проявляв соціальну та індивідуальну активність, реалізуючи закладені в собі можливості, постійно самоудосконалюючись. Як зазначає Е.Фромм, “Життя має свою власну динаміку. Людина повинна зростати, проявляти себе, прожити своє життя з відчуттям його повноти й цінності… Чим більше виражається прагнення до життя, чим повніше життя реалізується, тим менше проявляються руйнівні тенденції. Руйнівність – це результат марно прожитого життя” [21, 157].

Як бачимо, страх впливає, а іноді й визначає ту чи ту стратегію поведінки. Рівень невизначеності в суспільстві суттєво впливає на життя нації, підказуючи людям, чи нагромаджувати їм кошти, чи навпаки – витрачати, побоюючись їхнього тотального знецінення; чи, може, робити запаси продуктів, побоюючись дефіциту, і таке інше.

Нарешті ми підходимо до того моменту, що страх – виправданий він чи ні, - може викликати активну реакцію, скеровуючи дії людей в русло потрібне для запобігання різноманітним загрозам. У багатьох випадках страх відігравав мобілізуючу роль, стимулюючи людей здійснювати кроки, які б дозволили уникнути негативного розвитку подій.

Рішучі реформи та революції досить часто можуть бути витлумачені як спосіб дії, спрямований на те, щоб запобігти небезпечному розвитку ситуації. Наприклад, страх громадян України перед бандитами, які “повинні сидіти в тюрмах”, спонукав їх до виявлення рішучого протесту проти можливого їх приходу до влади на президентських виборах 2004 р.





Варто зазначити, що активна реакція на страх може виявитися в конструктивній чи руйнівній поведінці. Конструктивна дія можлива в тому разі, коли особистість мобілізує всі свої здатності протистояти страхові, зберігаючи контроль над своїми почуттями. Страх, переможений розумом, загострює сприйняття та посилює раціональні спроможності людини. За таких обставин людина здатна вийти за рамки своїх звичайних можливостей. А тут ми вже потрапляємо до галузі соціальної психології стресу.

Руйнівна поведінка в ситуації страху пов’язана з панічними типами реагування на ситуацію. В ситуації паніки особистість може діяти ірраціонально, хаотично та імпульсивно. Такі дії не контролюються розумом і можуть мати катастрофічні наслідки як для особистості, що панікує, так і для оточення.

Зразком руйнівної поведінки можна визнати агресію: коли соціальний суб’єкт, перебуваючи під впливом страху, нападає на його джерело чи на те, що видається йому таким.

Страх може обеззброїти особистість перед реальною  небезпекою. В таких випадках люди стають пасивними: вони ігнорують і навіть заперечують наявність загрози. А настрої, що набувають масового характеру, проникнуті відчуттям апатії, безнадійності; - це вони стають важливим елементом процесів соціальної демобілізації.

Повернімося до процесу масової ідентифікації (який чимало дослідників розуміють як процес ототожнення особистості з реальною або вигаданою більшістю та інтеріоризацією нею соціальних стандартів поведінки, яка очікується, з огляду на ситуацію, що склалася). Поведінкові процеси, які ми спостерігаємо в українському соціумі, характеризуються саме поступливим, “домовно-компромісним” стилем та орієнтовані на підкорення ситуацією.