Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 3 из 3



«Форвертс» («Vorwärts», в перекладі з німецької «Вперед») німецька соціал-демократична газета. Колега Олекси Влизька Майк Йогансен написав про це видання сатиричний нарис «Vorwärts», котрий був надрукований у харківському журналі «Нова ґенерація», у № 2 за 1930 рік. (Цей нарис відцифрований і викладений в Інтернеті, тож бажаючі можуть знайти та ознайомитися).

... походження людей, зокрема вогезів, кімврів, тевтонів, швабів та інших, не від нібелюнґів... – Вогези, кімври, тевтони, шваби – давньогерманські племена. Нібелюнґи (зазвичай «Нібелунґи») – бургундська королівська династія, що жила в місті Вормсі на лівому березі Рейна. Казкове багатство династії Нібелунґів породило безліч міфів і сказань, включно зі знаменитим німецьким епосом «Пісня про Нібелунґів». З часом слово «нібелунґи» стало легендарним і означало міфічне плем’я коротунів, володарів і зберігачів скарбів.

«Роте Фане» («Die Rote Fahne», в перекладі з німецької «Червоний прапор») – газета німецької комуністичної партії, заснована у 1918 році Карлом Лібкнехтом та Розою Люксембурґ.

... подорож Гуліверову по кулуарах райхстаґу, та про його зустрічі там з йеху та гуігнгнмами... – Йеху та гуігнгнми – персонажі четвертої книги «Подорожей Лемюеля Гуллівера» Джонатана Свіфта. Йеху – дикі, злі і дурні люди, гуігнгнми – розумні і добрі коні.

... архітект Шінкель в жодному разі не побудував би райхстаґу... – Карл Фрідріх Шинкель (нім. Karl Friedrich Schinkel, 1781-1841) — німецький архітектор, художник. Але оповідач плутає: будинок райхстаґу побудовано не за проектом Шинкеля, а за проектом архітектора Пауля Валлота.

Кохляні – категорія порід арабських коней.

Крафтомнібус – марка автобуса.



... хоч би це пахло другим Верденом або Каповським путчем... – Верден: мається на увазі Верденська битва (фр. Bataille de Verdun, нім. Schlacht um Verdun) — битва на Західному фронті у Першій світовій війні, яка тривала з 21 лютого по 18 грудня 1916 року. Відбулася на горбистій місцевості на північ від міста Верден-сюр-Мез, що у північно-східній Франції. Найтриваліша та найзапекліша битва Першої світової війни. Втрати кожної зі сторін перевищували 300 тис. осіб. Увійшла в історію як «Верденська м'ясорубка». Каповський путч або Каппський заколот (нім. Kapp-Putsch) — повстання, здійснене консервативними силами в 1920 році проти уряду Веймарської республіки. Путч був спровокований небажанням роззброювати німецьку армію, що вимагалося Версальським договором.

... вживає гасла Дона-Ініґо Льопеца де-Рекальдо Лойоли... – Ігнатій Лойола (повне ім'я: Іньїго Лопес де Рекальде Лойола, 1491-1556) — християнський святий, наварський шляхтич, засновник католицького ордену освітян і місіонерів Товариства Ісуса, члени якого відомі як єзуїти. Ігнатій Лойола був активним борцем з протестантською Реформацією, поборником католицьких цінностей і захисником Папського авторитету у Європі.

Бурш (Bursche) — так у Німеччині називали студентів, котрі належали до тієї чи іншої студентської корпорації. Можливо, це слово походить від слова «бурса», що має латинське походження.

Бауер (Bauer) – селянин (нім.)

Томас де Торквемада (1420-1498) — Великий інквізитор Іспанії, зміцнив та розширив діяльність інквізиції.


Понравилась книга?

Написать отзыв

Скачать книгу в формате:

Поделиться: