Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 20 из 114

Кілька днів чому йому сказали, що Юрій Крайнєв живий. Можливість втечі не була виключена, але коли не може статися — невідомо. До того часу там, за кордоном, не повинні мати ніякої підозри.

Звичайний дипломатичний шлях тут був цілком непридатний, бо Крайнєва зразу ж стратили б або заховали в таку діру, де знайти його і справді було б неможливо.

Кожну хвилину можна було чекати — от відчиняться двері, і в кабінет зайде високий, широкоплечий Крайнєв. Звістка несказанно обрадувала Валенса. Весь той день він не міг нормально працювати. Обійшов весь інститут і перевірив наказ про продовження робіт Юрія Крайнєва.

Щоб позбутися своїх сумних думок, Валенс взявся до роботи. Німецькі інститути повідомляли про свої майбутні досягнення в галузі реактивних двигунів. В Німеччині був Крайнєв, і Валенс зрозумів — Юрія катують і примушують працювати.

— А може, Крайнєв зрадив?

Ця думка прорізалася, як блискавка. Вона зникла одразу. Навіть в думках не міг припустити Валенс щось подібне.

Ввечері він, привітний, спокійний і навіть веселий, з'явився в клубі, де було організовано комсомольський вечір.

Молодь інституту стратосфери веселилася, як ніколи. Говорилися промови, і іскристе вино виривало корки з пляшок.

З'явився оператор кінохроніки і довго знімав це веселе комсомольське свято.

Ганна сиділа поруч інженера Матяша, мовчазна і сумовита. В думках напувала дивна байдужість до всього на світі і незрозуміле напруження.

Інколи вона дивилась на обличчя Валенса, і тоді їй ставало зовсім не по собі.

Вечірка затяглася допізна.

Валенс вийшов з приміщення клубу, не чекаючи кінця. Тільки Ганна помітила його зникнення.

А потім трапилося те, про що довго розмовляли в інституті стратосфери. Молодий інженер Сергій Король встав зі свого стільця, високо підніс свого келиха іі вигукнув:

— А тепер я хочу випити за здоров'я інженера Юрія Крайнєва. Він вмер, але я п'ю за його здоров'я і бажаю, щоб у нашому інституті швидше з'явилися такі інженери, як Крайнєв.

Ганна відчула, як поволі похитнулася, провалюючись кудись униз, підлога під її стільцем. Вона раптом розсміялася високо, заливчасто, істерично. Все тіло її здригалося, ніби в конвульсіях.

До неї підбігли, хотіли допомогти, переляканий Матяш вже ніс воду, але істерика не проходила.

Так весело розпочатий вечір обірвався. Непритомну Ганну одвезли додому. Лікарі, які з'явилися біля її ліжка ранком, констатували важке нервове зворушення. Ганна нікого не пізнавала. Боялися за її життя. На запитання, коли ж можна чекати одужання, лікарі тільки знизували плечима. Це могло минути за два тижні і могло тягтися ціле життя…

Коли Валенс узнав про всі ці події, він довго мовчазний сидів у своєму кріслі. Йому було дуже шкода Ганни, але він знав — коли повернеться Крайнєв, Ганна очуняє скоро, щодо цього сумніву бути не могло.

РОЗДІЛ ШІСТНАДЦЯТИЙ

Ранком Стенсльовський почав перевіряти і випробовувати своє крило. Він стояв у залитій сонцем лабораторії, зрідка поглядаючи на стрілки приладів. Записував показники у невеличкий зошит і незадоволено хитав головою. Він випробовував модель крила на вібрацію, і з цього боку справа виявлялася особливо поганою.

Найгірший ворог літаків, особливо швидкісних, це вібрація окремих, сильно навантажених частин. І коли в польоті відривається від літака елерон, рулі, ціле крило чи весь він несподівано розсипається без удару в повітрі, то можна бути певним, що тут діяла не помічена вчасно конструктором вібрація окремих частин.

Маленькими поштовхами можна розгойдати і перекинути величезну брилу. Треба тільки чітко витримувати ритм гойдання. Загони солдатів не ходять через довгі мости в ногу. Ритм ходи може розгойдати міст до того, що залізні ферми не витримають і зламаються.

Щось подібне відбувається в літаку, коли припустити ритмічну й сильну вібрацію його частин.

Стенсльовський сердився, його крило, його «знамените» крило вібрувало, якщо вірити апаратам, більше за всі досі відомі крила. Жоден пілот не згодився б полетіти на машині з такими крилами, та й взагалі не варто було будувати такого літака.



Кар'єра Стенсльовського могла обірватися, не розпочавшись. Він нервувався і справді мав усі підстави нервуватися. Тільки тепер розумів всю невдалість своєї конструкції. Він робив нововведення і вважав їх вершиною технічної сміливості, а насправді вони були породженням мало досвідченості і неграмотності.

Його крило спершу вражало оригінальністю конструкції, але досвідчений інженер відразу ж помітив би всі його вади.

Отже, Стенсльовський мав усі підстави бути в поганому настрої, коли Крайнєв і Яринка зайшли до лабораторії, де він працював. Він намагався зустріти їх привітною посмішкою, але нічого, крім гримаси, не з'явилося на його обличчі. Невдача з крилом була надто ясною, щоб Стенсльовський міг щиро усміхатися.

Проте в наступну хвилину він згадав усі свої інші завдання і пожвавішав.

Може, професор Крайнєв хоче глянути на його крило? Він з величезною охотою, навіть з захопленням прийме до уваги всі його зауваження.

Юрій глянув на нього трохи глузливо. Потім обернувся до Яринки і спинився здивований. Яринка дивилася на стрілки, які тремтіли на циферблатах, широко розкритими очима.

— Я боюся цього крила, — сказала вона майже пошепки, — тільки божевільний міг видумати щось подібне.

Юрій засміявся. Дійсно, за показниками крило було дуже поганим.

Стенсльовський стояв, зціпивши зуби. На його вродливе обличчя було страшно дивитися. Одна щока палала гарячим рум'янцем. Жодної краплини крові не можна було помітити під лимонно-жовтою шкірою другої щоки.

Відсторонивши інженера, Юрій сам підійшов до апаратів. Він зняв модель крила і переніс її на стіл. Дотики голівок гвинтів, які довелося відпустити, принесли йому зливу згадок. Ці спогади були надто яскравими, щоб повз них можна було пройти, не помітивши їх.

Проте зараз Юрій легко міг відігнати цей гомінкий рій спогадів. Перед ним лежало товсте крило обтічної форми. Зверху воно мало вигляд двох паралелограмів, зведених під дуже тупим кутом.

Юрій довго і з цікавістю розглядав модель. Потім його губи зійшлися в презирливу посмішку. Він глянув на Стенсльовського — той стояв, ніби чекаючи вироку. Юрій знову перевів погляд на крило. Він навмисне витримував таку довгу паузу.

— Та-ак, — сказав він, не дивлячись на Стенсльовського, — за такі крила я своїм студентам ніколи більше двійки не ставив. Воно зламається тут, тут і ось тут.

І Крайнєв провів пальцем три лінії на поверхні крила.

— Ви помиляєтеся, — пиховито відповів Стенсльовський. — Виміри показали абсолютну бездоганність цього крила.

— Ану, покажіть. — Крайнєв простяг руку до зошита з нотатками, — я теж можу помилятися.

Але Стенсльовський швидко вихопив зошит з-під руки Крайнєва і заховав його в кишеню. Юрій вибачливо усміхнувся, глянув на Яринку — вона усміхалася теж — і вже хотів вийти з лабораторій, але тут у справу встряв Волох. Він зайшов тоді, коли Юрій розглядав крило, і чув усі висновки.

— Виходить, неважне крилечко видумав, — співчутливо сказав він.

— Прекрасне крило, — похмуро процідив Стенсльовський. Навіть права щока його стала зараз прозоро-блідою.

Волох вирішив співчувати далі. Він близько підійшов до інженера і обняв його за талію. Крайнєв і Яринка зацікавлено слідкували за цією сценою. Величезний Волох обнімав тонкого Стенсльовського по-батьківськи ніжно.

І раптом вся ніжність зникла. Обличчя Волоха перекосилося набік. Він схопив Стенсльовського лівою рукою за груди, немов збираючись біті його.

Юрій зробив крок уперед, але Волох наказав коротко і строго:

— Крайнєв, не підходь. Сам впораюсь. Так чому це, — він перевів налитий кров'ю погляд на зблідле обличчя Стенсльовського, — чому це ви, нещасна жертва фашизму, носите в кишені браунінга?