Страница 74 из 75
Afričan se ohlédl, a když zpozoroval, že ho poslouchají docházející přátelé, pokračoval hlasitěji:
I já jsem země — každou čátečkou svého těla!“ dodal Mven Mas.
Proti nim utíkal Ren Boz a trhaně dýchal. Přátelé obstoupili fyzika, který jim několika slovy pověděl, že se poprvé setkaly myšlenky dvou obrovských hvězdných ostrovů.
„Tolik jsem si přál přijít před odletem,“ řekl rozčileně Ren, „abych to mohl sdělit Ergu Noorovi. On už na černé planetě pochopil, že spirálový disk je hvězdolet z nesmírně vzdáleného, úplně cizího světa a že ta podivná raketa putovala ve vesmíru velmi dlouho.“
„Copak se Erg Noor nikdy nedoví, že jeho spirálový disk je z tak obludných propastí vesmíru, že přiletěl z jiné galaxie, z mlhoviny v Andromedě?“ řekla Veda. „Velká škoda, že se nedočkal dnešní zprávy!“
„Dozví se to!“ řekl přesvědčeně Dar Veter. „Požádáme Radu o energii na zvláštní vysílání přes družici třicet šest. Můžeme hovořit s Labutí ještě devatenáct hodin.“
Adamův most — souvislá řada úskalí a korálových útesů u jižního cípu Východní Indie v délce asi 32 km mezi indickým pobřežím a ostrovem Cejlonem. Název pochází od mohamedánů, kteří se domnívají, že sem dopadl Adam, když by svržen z nebe. Tamtéž je i Palcký průliv.
Anamezon — (slovo utvořené z řeckého ana: ne, zápor, a mezon: (elementární částice) látka s rozrušenými mezonovými vazbami atomových jader, její výtoková rychlost se blíží rychlosti světla (fantazie).
Andesitové skály — skály vytvořené vyvřelými horninami lávového charakteru.
APP — zkratka Akademie Psychofyziologie Práce (fantazie).
Aplit — žilná hornina, druh velmi jemnozr
Apsida — polokruhový výklenek v bazilice, uzavírající úzkou stranu východní proti vchodu; v apsidě byl obvykle umístěn oltář.
Araukariový les — araukarie neboli blahočet je veliký, i přes padesát metrů vysoký, věčně zelený jehličnatý strom. Roste ve Střední a Jižní Americe. název má po Indiánech Araukárech.
Astrofyzik — vědec zkoumající fyzikální poměry na hvězdách a planetách.
Atomární kyslík — kyslík, který neexistuje v molekulárním stavu jako normální kyslík (O2), nýbrž ve stavu oddělených atomů. Tento stav látky dává daleko intenzívnější chemické reakce a umožňuje dosáhnout většího stlačení než stav molekulární.
Berylium — prvek patřící mezí vzácné lehké kovy, atomové číslo 4.
Biodózy ozáření — dávky ozáření škodlivé pro lidský organismus.
Biologický skafandr — speciální ochra
Bipolární matematika — matematika založená na dialektické logice s dvoustra
Brahma — v indickém náboženství pojem pro božství; odtud název pro náboženský směr brahmismus, zdůrazňující pantheistické splývání s božstvím; jeho kněží se nazývají brahmáni.
Čandrasekhar — indický astrofyzik žijící v Americe (nar. 1910). Jeho nejdůležitější práce jsou věnovány vnitřnímu uspořádání hvězd, výzkumu hvězdných atmosfér a otázkám dynamiky hvězdných systémů.
K — částice — fantastické částice atomového jádra z úlomků kruhového mezonového oblaku.
Diafragma — řecké slovo zn. Přepážka, příčná stěna; zde zařízení přenášející svrchní alikvotní tóny lidského hlasu, pomocí nichž se odstraňuje rozdíl mezi živým lidským hlasem a zvukem reproduktoru (fantazie).
Einstein Albert — 1879–1947, největší novodobý fyzik a matematik, původem Němec, žil ve Švýcarsku a Americe, zakladatel teorie relativity času a prostoru; nositel Nobelovy ceny za fyziku.
Elektronový invertor — přístroj, v němž se tisíceronásobně zvětšuje obraz pomocí elektronů.
Embryotekty — spojení dvou řeckých slov: embryon: nezrozený plod a kmen slovesa tektainomai: budovat; stroje pracující podle principů růstu živých organismů (fantazie).
Eridanus — souhvězdí jižního nebe, nazvané podle stejnojme
Erupce — v geologii výbuch sopky.
Estakáda — slovo z frančtiny: pilotová hráz, budovaná jako trať pro vlaky či trasy pro vozy na mělkých řekách a mořích.
Faanty — z řeckého faantatos: nejjasnější; zde drahé kameny.
Fluktuativní psychologie — vysvětlení nahromaděných historických změn v psychologii lidí (fantazie).
Fyzikální stanice — robot, který určuje fyzikální poměry na povrchu planety (fantazie).
Fotonový či vlnový paprsek — světelný paprsek, který se chová zároveň jako vlna i jako proud částic. V budoucí technice se obě tyto vlastnosti oddělují a jakoby koncentrují (fantazie).
Gravitační pole — pole přitažlivosti kolem velké masy hmoty.
Heisenberg Werner — německý fyzik, nar. 1901, jeden ze zakladatelů kvantové mechaniky, zformuloval princip neurčitosti.
Hemisférická obrazovka — polokulovitá obrazovka, nezbytná pro plastické obrazy (fantazie).
Chlorella — mořská řasa s ohromným obsahem bílkovin, uměle pěstovaná pro výrobu bílkovi
Chromkatoptrický — slovo utvořené z řeckého slova chroma: barva a katoptron: zrcadlo; chromkatoptrické barvy — barvy odrážející světlo ve vnitřních vrstvách (fantazie).
Chromoreflexní reprodukce — obrazy vytištěné v barvách s vnitřním odrazem světla, které dodávají plošnému nákresu větší plastičnost i přirozený přechod barev a světel (fantazie).
Chronometr — (řecky chronos: čas) přístroj na přesné měření času.
Inertní — z latiny: netečný, nehybný.
Inverze — z lat.: zvrat, přechod z jednoho stavu do druhého.
Io
Izogravy — čáry označující pole stejného napěti gravitace (fantazie).
Kaskáda — z italštiny: malý umělý stupňovitý vodopád.
Kavyl — stepní tráva.
Kenozoikum — doba třetihorní.
Kochleární počet — druh bipolární matematiky zabývající se analýzou spirálovitého postupného pohybu (fantazie).
Kolaps — bezvědomý stav.
Kor — jednotka sumárního ozáření organismu (fantazie).
Kvantová mez — mez rychlosti blízká rychlosti světla, při které nemůže existovat žádné objemné těleso, neboť hmota se stává rovnou nekonečnosti a čas nule.
Kvintilion — číslovka; milión kvadrilionů, bilion trilionů.
Kurhan — z ukrajinštiny: mohyla.
Kursograf — automatický zapisovač kursu.
Kybernetika dědičnosti — organizování pomocí principů dědičnosti. Rytmy dědičnosti — výstavba a postup narůstání molekulárních řetízků živé látky, a potom i molekul organismu (fantazie).
Latovitý — zpeřený.
Leikodendrony — jihoafrické stromy s blýskajícím stříbřitým jehličím.
Lokátor — přístroj zaměřený na určité místo v prostoru, které buď pomocí paprsků prozkoumává, nebo odtamtud vlnové záření zachycuje.
Memonogram — z řečtiny: zápis pamětního stroje (fantazie).
Mezon — elementární částice, která má hmotu ležící mezi hmotou elektronu a protonu. Vznikají v kosmickém záření, nebo bombardujeme-li jádra atomů velmi rychlými částicemi.