Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 11 из 20

Мої власні картинки

Як я вже казав, моя дочка у віці всього тільки п’яти років створила власні асоціації для цифр п’ять і сім. Коли я читаю лекції, то завжди наголошую на важливості використання своїх власних уявлень. Просто тому, що всі люди унікальні й міркують по-різному. Цим і варто користуватися.

Ось кілька наборів чисел для запам’ятовування. Дійте так само. Оцініть, як швидко зможете «прочитати свій шлях» через всі три блоки.

Я хочу, щоб у наведеній нижче таблиці ви намалювали свої картинки для цифр від 0 до 9. Якщо нічого не спаде на думку, можна скористатися наведеним раніше. Деякі з них взято з гри Zogaj, а інші – це більш традиційні картинки для цифр від 0 до 9. Намалюйте свої зображення! Це хороша вправа, яка може вас надихнути. Якщо хочете як слід потренувати мозок, скористайтеся правою рукою, якщо ви шульга, і навпаки.

Щоденні вправи Картинки

У повсякденному житті ми часто маємо справу з цифрами. Заведіть звичку створювати асоціації цифр зі своїми картинками. Використовуйте їх якомога частіше, переважно поєднуючи з методом зв’язування, про який ми говорили вище.

Коли я говорю про цифри з моєю дочкою та її кузиною, то можу сказати «сім» або «жираф». Вони розуміють і те, і інше, а іноді я диктую їм телефонний номер, використовуючи тільки картинку. Для такого типу асоціацій досить навчання на цьому рівні, щоб застосовувати метод для цифр від 0 до 9. Як ми побачимо пізніше, коли будуватимемо досконаліші системи для чисел, щоденні вправи допоможуть розвиватися досить швидко і з мінімальними зусиллями.

Ще одна хороша порада – працювати з колодою карт, яка є дуже цінним і універсальним інструментом для тренування пам’яті. Є багато відмінних тренажерів для тіла, а колода карт – для мозку і пам’яті. Це – ідеальний варіант, коли ви подорожуєте автобусом або добираєтесь кудись трамваєм. Гральні карти мають символічне значення в мнемонічному спорті, тому, вступаючи у Шведську асоціацію пам’яті, новачкові видають новеньку колоду.

Тренуючись із колодою, виконайте таке:

Видаліть із колоди всі фігури. Тепер у вас є 40 карт, причому тузи є цифрою 1. Карти вартістю 2–9 у нас є, а десятки становитимуть 0. Тепер добре перемішайте колоду. Подивіться на карти одну за одною. Замість цифр ви повинні побачити своє вигадане зображення. Не звертайте уваги на масть карти – зосередьтесь тільки на цифрах. Потім перетасуйте колоду й почніть усе спочатку. Перекладайте карти швидше й швидше, як це можливо. Як тільки ваш мозок знайде потрібну картинку, витягуйте наступну карту, постійно змушуючи його працювати. Ви не повинні відриватися, нехай ваш мозок увесь час працює й створює асоціації. Якщо ви повторюватимете це по кілька хвилин на день, то підвищите свою здатність до концентрації й зможете бачити картинки так швидко, що проблем з їх використанням для запам’ятовування більше не ви- никатиме.

Вам не треба заучувати порядок, у якому з’являються цифри. Ідея в тому, що потрібно побачити своє зображення для навчання методу асоціацій. Утім, ви можете завчити послідовність карт, створивши одну дуже довгу історію.

Збоку показано, який це може мати вигляд.





Рими

Пов’язати картинки з цифрами від 0 до 9 можна кількома способами. Ви можете зробити так, як я щойно показав – знайти зорові асоціації до цифр, але можна використовувати й рими. «Нуль» римується з «пітбуль», «один» – із «пан», «два» – з «трава» й т. д. Нижче нарисовано предмети, з назвами яких римуються цифри від 0 до 9. Їх узято з гри Zogaj.

Дуже добре, якщо у вас з’являться свої асоціації. Витратьте кілька хвилин, щоб заповнити таблицю нижче. Якщо не знайдете нічого іншого, можна скористатися моїми римами.

Найпоширенішим для цифр від 0 до 9 є користування одного з двох способів, а саме рим або картинок. Обидва однаково ефективні, застосовувати будь-який із них залежить від смаку. Це так само, як один уважає за найкращий жовтий колір, а хтось інший – зелений. Однак можна з успіхом користуватися двома способами як доповненням один до одного або для запам’ятовування вдвічі довшого списку, або якоїсь іншої інформації. Спочатку використовуєте картинку, щоб пов’язати перші десять пунктів, а потім звертаєтеся до рими для чисел від 11 до 20. Таким чином, коли у вас є список із 20 пунктів, шо потрібно купити в магазині, ви нічого не забудете.

І, нарешті, в цій книзі є рисунки, для яких ви можете знайти рими англійською. Після цього ви отримаєте третій спосіб пов’язувати цифри від 0 до 9, тим самим розширивши список до 30 пунктів, які зможете запам’ятати в правильному порядку! Спочатку слід згадати картинки для цифр від 0 до 9, потім рими українською, а потім англійською. У грі Zogaj є 30 спеціально підібраних картинок. Граючи з ними, ви можете одночасно користуватися двома методами. Маючи стільки варіантів зберігання інформації, ви на відмінно впораєтеся з більшістю побутових проблем.

Щоденні вправи Рими

Ви підвищуєте швидкість пов’язування рим для чисел від 0 до 9, діючи так само, як із картинками. Використовуйте таблиці з розділу про картинки. Звичайно, тут стане в пригоді й колода карт. По-перше, ви можете вчинити так само, як із цими картинками, але тепер асоціювати тільки з римами. Якщо захочете скористатися обидвома системами, то можете для себя взяти, що всі червоні картки – це картинки, а всі чорні – рими. Тоді вправа вийде трохи складнішою, але водночас і кориснішою для концентрації уваги. На наступній сторінці показано, який це може мати вигляд і як знаходити асоціації:

Знову наша колода стала в пригоді. Не забудьте збільшити темп!

Якщо ви починаєте думати про інші предмети, доки сидите й перебирає колоду карт, то пришвидшуйтеся. Коли думки не можуть зосередитися, це означає, що мозок недостатньо стимульований. Збільшуючи темп, ви змушуєте його зосередитися й сконцентруватися, щоб встигати створювати асоціації. Увага підвищується, ви тренуєтеся ще більше і досягаєте найкращих результатів.

Я часто користуюся колодою карт, коли застосовую цей метод, але застосовую його і для заучування самих гральних карт. Кожна з них – це картинка. Мені завжди потрібно п’ять хвилин, щоб розігріти мозок перед запам’ятовуванням однієї колоди. Я її перемішую, вмикаю годинник і працюю. Переглядаю карти приблизно за 23 секунди, перемішую, і коли секундомір показує круглий час, скажімо 40 секунд, починаю заново. За п’ять хвилин зазвичай повторюю 10–12 разів.

Коли я вперше почав тренуватися в мистецтві запам’ятовування, на створення асоціацій для всієї колоди я витрачав більше як хвилину. Сьогодні я вправляюся в три-чотири рази швидше, ніж тоді! Так що не сумнівайтеся і збільшуйте темп. Саме це поліпшить ваші результати. Якщо робити вправу правильно, то вона концентрація вашої уваги стане вищою. Тепер ви робитимете це не тільки за допомогою пам’яті.