Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 10 из 20



Я спробував і був щасливий, коли вона закричала: «Дракон!» Звичайно, дракон може бути символом для п’ятірки! (У грі Zogaj замість дракона я все-таки вибрав морського коника, якого ви скоро побачите в цій книзі.)

Ми пішли далі, і цифра шість стала слоном – класичним зображенням для цієї цифри. Коли ми дісталися до сімки, настав час для наступного приємного сюрпризу. Я спробував намалювати бумеранг.

У мене був козир – кілька бумерангів, які висять у мене на стіні після навчання в Австралії. Якби дочка не зрозуміла, що я намагався намалювати, або якби вона ніколи не бачила бумеранг, то я міг би принести й показати один із них. У цьому не було потреби, бо вона сама вирішила зв’язати сімку із жирафом. Звісно ж! Довга шия сімки схожа на витягнуту шию жирафа. Хоча в мене був зовсім інший варіант.

Дві останні цифри стали тим, що я й хотів із самого початку. Вісімка стала сніговиком, а дев’ятка – повітряною кулею з довгою мотузкою, що звисала вниз. Нижче ви побачите мої пропозиції та їх інтерпретації моєю дочкою. Ці картинки є і частиною першої гри Zogaj.

Як я вже казав, можна різними способами пов’язати зображення з числами від 0 до 9. Нижче наведено таблицю, що показує асоціації для нової гри Zogaj, де фігурують тільки тварини.

Отже, ми двома різними способами створили десять зображень для цифр від 0 до 9. Це перший мнемонічний алфавіт, де цифри стоять як букви у звичайному алфавіті. Коли ці цифри ожили, ми змогли їх помацати, побачити, відчути їхній запах, смак тощо. Вони більше не абстрактні, і мозок може працювати з ними просто і без проблем. Ми можемо об’єднати інформацію із зображеннями, а потім використовувати все вивчене про пам’ять, щоб полегшити запам’ятовування. До того ж отримаємо корисний побічний ефект, вивчаючи все в правильному порядку! Але про це пізніше.

Щоб не забути код для нової кредитної картки, можна перевести цифри в картинки, а потім створити невелику кумедну історію, послідовно перераховуючи їх. Звичайно, ми й далі використовуватимемо всі принципи, про які дізналися раніше, і вигадаємо веселий, незвичайний і перебільшений образ, залучивши якомога більше відчуттів.

Наприклад, якщо новий код – 7382, то можна міркувати так:

Наступного разу, коли потрібно буде набрати код, перед вашими очима «програватиметься» цей кліп. За допомогою методу зв’язування ви з’єднали зображення одне з одним. Ліва півкуля стежить за логікою. Жираф – це цифра сім і т. д. Права півкуля стежить за тим, щоб у вас вийшов ефект «собаки, яка какає на м’яч», – і все стає набагато простіше запам’ятати.

Вправа

Картинки та коди

Перед вами чотири об’єкти для запам’ятовування. Подивіться, чи зможете ви створити між ними цікаве пов’язування. Потім придумайте про них кілька історій і завчіть. Можете записати й свої найважливіші PIN-коди або щось подібне, але я цього не рекомендую! Найкраще вибрати щось на зразок коду на домофон або якийсь інший несуттєвий номер. По-справжньому важливі коди тримайте тільки в пам’яті.

Вправа

Картинки й швидкі асоціації

З першого разу важко відразу знайти асоціацію до цифри й побачити картинку, яка її відтворюватиме. Людина дивиться на цифру, але картинка не з’являється. Для пришвидшення її створення можна скористатися такою вправою. Крім того, вона дуже добре спонукатиме до підвищення концентрації, адже зосередження потрібне завжди. Чим частіше ви використовуєте картинки, тим швидше й легше вони з’являтимуться. Незабаром це відбуватиметься природно – так само, як розпізнаються звичайні літери під час читання.

Робіть так:

Подивіться на кожну цифру окремо. Замість її значення треба побачити обрану вами картинку. Тут ми використовуємо початковий варіант. На першій сходинці вийде:



Лебідь, жираф, дракон

Після цього переходите на наступний рядок:

Слон, рот, сніговик

і так далі.

Усе це робиться для того, щоб ви могли провести пальцем по цифрах і побачити свої картинки. Нехай палець ковзає вперед, назад і навскіс, щоб, переглядаючи картинки, виникла більша різноманітність. Досить швидко, всього за кілька хвилин, ви добре їх запам’ятаєте.

Виконуючи цю вправу, намагайтеся діяти якомога швидше. Заодно вдасться потренувати концентрацію, змушуючи працювати свій мозок. Краще рухатися в різні боки й випробувати набагато більше комбінацій.

Запам’ятовування фактів – картинки

Можна використовувати картинки, щоб запам’ятовувати дати або іншу важливу інформацію. Ось кілька прикладів.

Приклад 1

Ви хочете запам’ятати, що завтра о третій годині дня треба зателефонувати лікарю. Уявіть собі лікаря з великою опухлою губою. Він пошкодив її, коли занадто швидко приклав до неї слухавку, відповідаючи на дзвінок (губа = 3).

Приклад 2

Якщо ви хочете запам’ятати, що код Стокгольма – 08, то можете уявити собі всіх його жителів замерзлими, як сніговики (сніговик = 8). Нуль можна взагалі не запам’ятовувати, тому що з нього все одно починаються всі коди.

Приклад 3

Якось ми вечеряли, і донька запитала, чому не можна змагатися в запам’ятовуванні дивних імен різних народів. Я сказав, що схожий конкурс уже є – учасники повинні запам’ятати слова в правильному порядку. І зауважив, що вона теж могла б за це взятися. Вона подивилася на мене дещо скептично і запитала: «Ну і як мені це зробити?».

Я зрозумів, що вона мені не вірить, і запропонував їй ось таку вправу. Ми роззиралися навкруги й називати все, що бачили. Кожне слово пов’язували з картинкою – цього вона вже добре навчилася робити. Ми склали веселі історії й використовували всі принципи запам’ятовування. Свічка намагалася розігріти молоко, а лебідь їв з її тарілки. Коли ми закінчили, я попросив її повторити слова в протилежному порядку. Вона запитально подивилася на мене. Але мені було досить просто нагадати: «Дев’ять – повітряна куля…», після чого список був безпомилково пройдено у зворотному порядку – від найбільшого числа до найменшого. Коли ми закінчили, я сказав, що якби все відбувалося на змаганні, то вона отримала б десять балів із десяти. А це зовсім непогано для шестирічної дитини!

Список слів, які ми запам’ятовували, наведено нижче. Перевірте, чи зможете ви зробити те саме. На сторінках 163–164 ви знайдете ту саму таблицю, але не заповнену. Подивіться, чи вдасться вам знову заповнити список.