Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 3 из 44



  U prvim danima tako se činilo. Ali nije bilo moguće zauzeti Kijev naletom jedne zračnodesantne pukovnije. Štoviše, padobranci su pretrpjeli velika oštećenja i povukli se. Tada su trupe morale biti povučene iz Kijeva i regije.

  Rat se odužio, gubici su rasli. A otpor Ukrajinaca postajao je sve jači.

  Povećala se i nabava oružja sa Zapada. U Rusiji su, unatoč svim naporima propagande, rasli antiratni osjećaji. Lider Liberalno-demokratske partije se promijenio, a to je bio i signal: stari političari nestaju. Tko mu je ispred nogu izašao, tko sam otišao. Zjuganov je također ostario i oslabio. U Komunističkoj partiji Ruske Federacije njegova kritika se pojačala. Osim toga, komunistima je sam Bog naredio da budu u opoziciji, i da se sukobljavaju s vlastima. I podržali su rat s Ukrajinom. I onda su se, naravno, pojačali napadi na Zjuganova.

  Putin je u ovoj situaciji, naravno, bio na strani Genadija Andrejeviča: on je barem siguran. Stari konj neće pokvariti brazdu, ali neće ni duboko zaorati.

  Zjuganov je cijeli fenomen. Zapravo, on je svojevoljno prepustio izbore Jeljcinu, bio je slab i pasivan. A onda je jako ostario. Zgodna opozicija. A komunisti su ga tolerirali, što je glupo. Nisu baš pametni.

  Ovdje se opet govori o bolesti vođstva među komunistima. U Ujedinjenoj Rusiji postoji još veća raznolikost mišljenja i sloboda. Ovdje je Sergej Šojgu izgubio kredibilitet zbog Ukrajine. A bilo je i ideja da ga se isključi iz supredsjedatelja.

  Putinovo zdravlje se pogoršalo tijekom proslave sedamdesetog rođendana. I to vrlo ozbiljno. Pa sa sedamdeset godina Staljin, Brežnjev i Hruščov su već bili jasno prošli. I Putin nije iznimka. Počelo se razmišljati o nasljedniku. Štoviše, Ukrajinci ga žele ukloniti. I nikad se ne zna. Svi mi hodamo pod Bogom.

  Ali koga biste trebali imenovati kao svoju zamjenu? Da ne bude kao kod Žirinovskog, umro je bez oporuke. Jedna od ideja bila je i imenovanje najstarije kćeri na mjesto premijera. Ali to je značilo slom gospodarstva. Mihailu Mišustinu se to nije previše svidjelo. Čak je i rođen 3. ožujka, dan nakon Mihaila Gorbačova. I to se činilo kao zlokoban znak. Da, a ćelava glava Mihaila Vladimiroviča veća je od Gorbačova. A ove ćelave glave su uvijek slamale svoje prethodnike. Odnosno, potrebno je riješiti se Mihaila Mišustina, ali nije jasno koga staviti. Svi imaju svoje nedostatke. Savjetovali su Dmitrija Rogozina, ali ga Jedinstvena Rusija ne voli previše.

  Putinu se Medvedev osobno sviđao, ali nije bio popularan u narodu i, možda, meka tijela. Plus, Medvedev se pokazao kao nevažan premijer. Ovdje je izbor već ograničen. Bio je tu i Vaino. Također prezime koje nije rusko i povezuje se s ratom. Ali on je s Baltika, i to stvarno nije najbolja opcija, iako je stvarno lisica, podla, lukava i podmukla kao i sam Vladimir Putin!

  Međutim, Dmitrij Medvedev također je bio lisac, iako je izvana ostavljao dojam puža i mekog intelektualca.

  Ali izgled može varati. General Lebed vrlo je zastrašujućeg izgleda. I to je uplašilo elitu od njega. Oligarsi su se predomislili da se klade na njega. No, od Lebeda nisu htjeli napraviti predsjednika. Iskorišten je kao spojler Zjuganova i tada vrlo popularnog i ambicioznog Žirinovskog. A Lebed je čak nadmašio sva očekivanja. Nakon toga ga je trebalo zagrijati.

  Nakon dugog cjenkanja, oligarsi su Lebeda stavili na ishranu u Krasnodarskom kraju i zabranili mu sudjelovanje u federalnoj politici. Tada je general umro pod vrlo čudnim i sumnjivim okolnostima.

  Većina oligarhije odlučila se za Putina, uključujući i zato što su ga smatrali sivim mišem slabe volje. Ali izgled je bio varljiv.

  A miš je izrastao u strašno čudovište koje je dovelo svijet na rub nuklearnog rata.



  Mora se reći da je Putinov donekle bezazlen izgled i varljiva nježnost omogućili da se kreće prema gore. Oligarsi su se više bojali strogog Lebeda, bučnog, pa čak i histeričnog Žirinovskog, nego nekoga iz obiteljske kohorte Jeljcina.

  Bilo je i različitih pristupa Zjuganovljevom računu. Dio elite želio je priviknuti vođu Komunističke partije i učiniti ga prihvatljivim. Bilo je i crvenih oligarha, i masa direktora.

  Ali Zjuganovljev tim je prevelik i nije htio opet svima davati mito i mast i komade. Više im je odgovarao, kako se činilo, sigurni Putin, koji nije ni imao svoj tim.

  I skliznula je stranka "Jedinstvo", ili medo kako su je zvali u puku. I, naravno, formirao ju je prvenstveno Boris Berezovski: Jeljcinova siva eminencija i najutjecajnija osoba u Kremlju. On je bio taj koji je eliminirao Borisa Nemcija, kojeg je "car" Boris povukao za svog nasljednika.

  Jeljcin je zaista želio Borisa Efimoviča učiniti svojim nasljednikom. Ali on je vrlo glupo okrenuo dužnosnike protiv sebe ponudivši im da ih prebaci u Volgu, i općenito je počeo zahtijevati da se podijeli s ljudima. I započela je skrivena borba protiv Borisa Efimoviča.

  Dakle, nije on postavljen za premijera, što bi bilo puno prirodnije, nego Kirijenko. Ali potonjeg još nitko nije pripremio za nasljednika, pa tako ni samog Jeljcina.

  Začudo, Boris je želio iskoristiti Kirijenka da raspusti Državnu dumu.

  Štoviše, postojao je plan oligarha, nove izbore i ne raspisivati. Štoviše, komunisti, na čelu s uskogrudnim Zyuganovom, sami su dali povod za otkazivanje izbora za Državnu dumu.

  Predložili su izmjenu izbornog zakona prema kojoj se stranke za izlazak na izbore moraju preregistrirati u roku od godinu dana. I nijedna zabava nije prošla do ovog trenutka.

  Zjuganov se, naravno, pokazao kao idiot. Najstariji šef komunista u povijesti, slab, konzervativan, neugodnog izgleda, apsolutno lišen karizme.

  Najzgodniji za ulogu šefa najjače, komunističke oporbe.

  U njemu nema božje iskre, a on simbolizira sve nedostatke Komunističke partije, a i za trideset godina takozvanog rukovodstva, umorio se od biračkog tijela, i ostario, i općenito malo hoda.

  Naravno, najlakše je imati posla s nekim poput Zjuganova. Iako Ge