Страница 2 из 44
Treba li pijancu puno? Platite mu dovoljno za bocu tinte po devedeset i šest kopejki za pola litre i bit će zadovoljan. A uz pad konzumacije alkohola, porasla je i ovisnost o drogama.
Putin je ušao u tijelo Mihaila Gorbačova u ožujku 1987., tek u dobi od pedeset i šest godina. Još uvijek možete sve promijeniti i još nije kasno da to popravite. Do sada je Mihail Gorbačov čvrsto sjedio u fotelji glavnog tajnika i čak je iz Politbiroa uklonio niz starih članova oporbe: Romanova, Grišina, Alijeva, Tihonova. Još nije eliminirao Jeljcina, kandidata za člana Politbiroa i šefa Moskovskog državnog sveučilišta.
Ali on ne ide nikamo. Hoće li biti tvrdoglavi - oni će posaditi!
U svakom slučaju, Vladimir Putin uselio se u Gorbačovljevo već sredovječno, ali još uvijek poletno tijelo. I on sam je već bio u svom prijašnjem životu, daleko od toga da bude mlad čovjek i zdrav. I također do ušiju u problemima. Jedan od njih je, dakako, rat s Ukrajinom, kada je propala računica blitzkriega! I poginuli su deseci tisuća ruskih vojnika: najkrvaviji masakr od Drugog svjetskog rata.
A sada riješite nove probleme u Gorbačovljevom tijelu. Tih je godina i sam Putin služio u DDR-u, a to su bila relativno sretna vremena. Još je bolje kad si mlad. A sa sedamdeset ti život više nije radost. I san nije mladenački osvježavajući, teško je ustati ujutro, a ni izdržljivost više nije ista - morate koristiti stimulanse. I ne osjećaš se dobro sa ženama. Želja i energija već umiru. Bilo bi dobro useliti se u Aleksandra Velikog, koji je imao samo trideset dvije godine kad je umro. I tako ste sami stari, a niste prešli u najmlađe, a niste ni u previše dobroj fizičkoj formi.
Da, čak i kod osobe koja je do ušiju zaglibila u probleme.
Tu je već i Černobil, i posljedice borbe protiv pijanstva, i nestašica dobara, i već oklevetana prošlost - Staljin, i tako dalje.
Pa Lenjin još nije stigao zajebati. Do sada se u istočnoj Europi nije dogodio niz baršunastih revolucija. Odnosno, postoji socijalistički lager. A sovjetske trupe još nisu osramoćene napustile Afganistan.
Dakle, još uvijek je moguće vratiti povijest i spasiti SSSR. A glavni tajnik Mihail Gorbačov čvrsto sjedi u svojoj fotelji. Ali što točno treba učiniti?
Vladimir Putin, jednom u tijelu glavnog tajnika, osjećao se prazno. Mehanizam perestrojke već je pokrenut, a demokratizacija i antistaljinistička kampanja su započele. I ne možete to zaustaviti tek tako.
Putin-Gorbačov se pogledao u ogledalo: nije baš ugodan. Kosa već sijedi i impresivna ćelava glava. Sam Putin je sa svojih sedamdeset godina imao manje ćelavosti. A Gorbačov s pedeset i šest, kao da mu je rođendan, kao da ima četrnaestogodišnju prednost, ali nekako labavo, a fizionomija mu nije karizmatična.
I zdravstveni problemi - sjećanje starog prijevoznika sugerira: tu je, posebice, dijabetes. No, u prijašnjem životu Vladimir Putin nije bio posebno zdrav, iako su se o njemu šuškale. I snimili su inscenirano kako predsjednik Rusije sjajno igra hokej. Ali jasno je kakav si hokejaš sa sedamdeset godina i praktički bez treninga.
Bilo je i pokušaja glume samog sebe - svojevrsnog mačoa koji kao da ne stari, a očekuje da će vladati do kraja svijeta!
Ali doista je rat s Ukrajinom doveo svijet do trećeg svjetskog rata. I sam Putin je očekivao da to neće trajati dugo: dobro, nekoliko dana, ili najviše dva-tri tjedna. Ali Ukrajinci nisu htjeli pasti pod Rusiju. A pokazalo se da ruska vojska uopće nije tako nepobjediva. A ukrajinski generali nisu toliko korumpirani. Iako je Kherson uspio uzeti mitom. Ali pokazalo se da su ovi bili neznatna manjina.
Otpor Ukrajine označio je kraj Putinova razdoblja fenomenalne sreće, kada se činilo da sve ide vrlo lako. Uključujući i zauzimanje Krima. Baš kao u znanstvenofantastičnom romanu, dogodilo se na Krimu. Čak iu stvarnosti u ovo nije previše vjerovati.
A onda su bila teška vremena: cijena nafte je pala, ali su bivše rezerve spašene. U nekom trenutku se činilo da se sreća okrenula od Rusije. Cijena nafte i plina je pala, a koronavirus se nije mogao zaustaviti. Ali onda se sreća vratila - plin i nafta su nevjerojatno poskupjeli.
A onda je zvučalo u glavi predsjednika Rusije: možete postati drugi Džingis-kan ili Napoleon.
Da, i s Kazahstanom je imao sreće: tamo je izbila pobuna. I to točno dovoljno jak da prestraši Tokaeva, pa da zatraži pomoć. I u isto vrijeme preslab da bi se morao stvarno boriti.
I to se činilo kao znak s neba: sada možete postati veliki osvajač. I udarac u stilu Napoleona Bonapartea.
Samo što je sada neprijatelj bio podcijenjen. Pokazalo se da su Ukrajinci bili puno bolje pripremljeni za rat nego što se očekivalo, te da su se temeljito ukopali. Da, pokazalo se da Zelenski uopće nije takav slabić i meko tijelo kao što su mnogi mislili o njemu.
Dakle, blitzkrieg na koji je Vladimir Putin računao nije uspio. Rat je postao dugotrajan i žestok.
U početku se činilo da cijene nafte i plina vrtoglavo rastu i da će Zapad bankrotirati.
Ali u ljeto je proizvodnja nafte u svijetu porasla, a Saudijska Arabija je odlučila istisnuti Rusiju iz Europe, pa su cijene ponovno počele padati. A onda su talibani, odlučivši da je trenutak najpovoljniji, napali Tadžikistan i otvorili novu frontu na jugu ZND-a.
I ovdje se Rusija morala boriti gotovo sama, jer su se Tadžici pokazali slabim u borbenom duhu - masovno su se predali i dezertirali.
Općenito se očekivalo otvaranje nove fronte na jugu. Štoviše, Amerikanci su obećali priznati talibane kao legitimnu vladu Afganistana i deblokirati račune. A talibani su se htjeli proširiti. Osim toga, ulogu je odigrala i činjenica da su karavane droge uhvaćene na tadžikistanskoj granici. I tako možete organizirati kolosalan proboj.
U Americi su čak zamjerili vojsci što nije ranije napustila Afganistan: tada bi i rat s Rusijom počeo mnogo brže.
Putin se u trenutku svoje sedamdesete godine suočio s ozbiljnim problemima. Konkretno, bilo je potrebno prebaciti trupe kroz nekoliko zemalja i Tadžikistan. I za to ipak proglasiti djelomičnu mobilizaciju. U principu, bilo je potrebno u početku izdvojiti više snaga za zauzimanje Ukrajine. Ali razni vojni stručnjaci uvjeravali su da su Ukrajinci potpuno beskorisni ratnici, da se ne mogu uspoređivati s ISIS-om, da ćemo im doslovno bacati kape.