Страница 68 из 79
Від великої кількості солодкого у пацанів в дупі злипалося і зграя малоліток відправлялася до кінотеатру їм.«Довженка», де стояли автомати з газованою водою. Там за допомогою спеціального дроту засунутого в щілину монетоприймача вони пили газовану воду в очікуванні закінчення останнього вечірнього кіносеансу. А дочекавшись, починали обмінювати у виходили з кінотеатру любителів кіно, трьох копійчані монети на газовану воду. Багато можна було заробити таким нехитрим чином? Небагато, але він був не єдиним: знаючи місце куди треба вдарити таксофон, його можна було витратити за пару секунд, а порахуйте скільки було тих таксофонів по місту. Правда вони всі були поділені між місцевими бандами, і зазіхнувши на чужий апарат можна було цілком вільно заробити по голові. Але почуття голоду і азарту брав своє і обчищались не тільки чужі апарати, але і пункти прийому склотари. У тих пунктах і самі приймальники не знали кількість прийнятих ними пляшок, бо нишком давним-давно навчилися дурити державу, беручи оптом від провідників мішками пляшки за викидними цінами, вони здавали державі ту тару за встановленою таксою. Влитися в їх нечисленні ряди було з родні здійснення героїчного подвигу.
Іншим гопникам, не таким відважним, як ті бариги, доводилося просто красти і грабувати ближнього свого. Тому-то в порядку самозахисту в одній кишені Лєший носив самопал зроблений з спиці, а в другому: нагрудній, сигаретні недопалки зібрані в районі Сталеварів, у ювелірного магазину «Жечуг». Чому саме там? Все дуже просто, в той магазин зрідка ходили заможні запорожці, які курили, ну, як мінімум «Беломор», хоча іноді навіть траплялися недопалки і від гаванських сигар. Один такий палаючий недопалок, опущений в кишеню за недогляд, пропалив його наскрізь, спаливши по дорозі решта чинарики зібрані ним за півдня.
У штабі червоних кавалеристів, який з успіхом замінювала вирита в парку біля будівництва нового цирку землянка, голоногие командири були цим дуже незадоволені. Лєший отримав по шиї і був знову відправлений на спецзавдання, але вже в район Критого ринку, де молдавани торгували з дубових бочок, на розлив своїм вином, а ветерани чотирьох воєн, під стаканчик кисляка, згадували, як вони рубали біля Полог червону або махновську сволота, або розстрілювали біля Перекопу білу, а потім всі дивом вижили в гулагівських таборах і вогняних котлах, штурмували Кенингсберг, або Берлін…
Особливу увагу жителів промислового міста Запоріжжя сталеварів, залучали втекли з будинків-інтернатів безрукі й безногі інваліди -«самовари.«Їм подавали щедро, не шкодуючи трудової міді. Біля них завжди, у великому надлишку, тырловались всі жебраки і калікі, до яких ще не добралися всевидющі органи МВС, в особі ряджених сексотів. Від нормальних калік та інвалідів, з незмивною фронтовим або калымским засмагою на обгорілих чахоточных осіб, сексоти відрізнялися відгодованими і засмаглими, на кримському сонечку, харями. Випиваючи за рахунок тих же «самоварів» вони уважно слухаючи п'яні розмови, мотали собі на вус і нерідко на інший день, в теплій компашці недораховувалися вчорашнього базіку. Але там була й інша сторона медалі: нерідко цих працівників невидимого фронту, знаходили в балках Вознесенки з перерізаною горлянкою. Колишні фронтовики крові не боялися, чим і користувався кримінальний світ, залучаючи їх до своїх «делікатних» операціями. В той час у всіх на слуху і на пам'яті, був афоризм вусатого батька Сталіна: «Немає людини, немає і проблем!«А стукачів різати сам зеківський Бог велів. Веліти, то велів, але мабудь не до всіх сексотів дісталася уркаганская заточка — багато з них, вийшовши на пенсію, осіли в Севастополі, як почесні ветерани доблесних збройних сил, якими зараз пишаються онуки: «Діди воювали!»
У Лєшего був улюблений однорукий інвалід, художник дядя Вітя, який навчав його малюнку та розуміння творчості. Художник відгукувався на поганяло Коробок, яке було похідним від його прізвища Коробов. Жив зі своєю дружиною та дочкою, біля базару по вулиці Перемоги і тому всюдисущі органи не могли його просто так взяти і вилучивши з вулиці, вивезти в Казахстанські степи, де для таких же, як він інвалідів, був обладнаний інтернат, в якому вони доживали свій вік, забуті брехливої Батьківщиною і невірними дружинами. Деяким ходячим інвалідам, зваливши на плечі «самоварів» вдавалося втекти з тих совдепівських божевілень і вони з величезним трудом проїхавши майже весь Радянський Союз, знову з'являлися на Критому ринку, лякаючи страшними розповідями про свої пригоди, численних друзів. Через деякий час їх знову вилучали з базару, і вони вже назавжди зникали в лабіринтах радянської каральної медицини.
Але Коробок, завдяки своєму таланту живописця тримався: не спивався. Він дружив з батьком Лєшего і частенько, відпочиваючи в розпивочної «під грибами» вони дискутували про життя, значення мистецтва в світової соціалістичної революції і про ролі пролетаріату у всій тій лабуді. Справа в тому, що батько Лєшего, хоч і працював печевым на титаномагнієвому заводі, був дуже освіченою і культурною людиною і як представник стародавнього дворянського роду князів Дурново, органічно не сприймав комуністичну утопію і маразматичне заяву генсека Хрущова, про те, що: «Нинішнє покоління радянських людей буде жити при комунізмі.«Через свою несумісність з радянською дійсністю він регулярно йшов в запій, доводячи невидимим слухачам, що він флотський хлопець. П'ять років служби на Балтійському флоті видно залишили свій слід у душі нащадка князів Дурново. Одного разу дільничному це набридло і він за заявою сусідів, які мітили на його кімнату по вулиці Сталеварів, відправив його на два роки, підлікувати здоров'я в ЛТП. Лєший раз в місяць возив у той профілакторій, (звичайна зона, обнесена високим парканом з колючкою і вишками вертухаїв по периметру) грев з сигаретами і вершковим маслом купленими на гроші з зібраних по звалищах пляшок. На одній з таких звалищ молодший брат Лісовика оступився, напоровся на биту пляшку і мало не залишився без кисті. Лєший перетягнув йому руку і на собі відніс брата в п'яту міськлікарню, де йому її неправильно пришили, залишивши на все життя калікою. У Лєшего на одну проблему стало більше.