Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 40 из 64

 

Мал. 2.2

 

 

Судячи з цього графіка, ми можемо констатувати більш високий рівень адаптації: “хочу” ≥ “маю”, “сподіваюсь” ≥ “хочу”; стійкий за динамікою, майже з відсутністю тенденції: “сподіваюсь” = “хочу”. Ця категорія населення Чернівецької області краще адаптувалася до умов середовища й намагається утриматися на цьому рівні.

Профіль адаптації чоловіків від 18 до 35 років виражений так: (графік 2.2)

 

Графік 2.2

 

Аналізуючи наведений профіль, робимо такі висновки. Не всі значення перспективної адаптації перевищують значення індексів наявної адаптації. Комунікативний фактор розташований навіть нижче. Однак у цілому тенденцій до підвищення чи зниження рівня адаптації не спостерігається.

Переходу до більш високого рівня адаптації в цьому разі також перешкоджає розвиток регулятивної сфери, але в чоловіків це не так яскраво виражено.

І знов таки звертають на себе увагу чинники 5 та 6. Тобто когнітивний та чинник самореалізації.

Наступною категорією в нашому дослідженні є жінки віком од 35 до 50 років, з індексом адаптації – 0,93 та індексом динаміки адаптації – 0,04.

Після проведення всіх розрахунків, елементарний графік адаптації буде таким: Маю: 4,52; Хочу: 5,58; Сподіваюсь: 4,93. (див. малюнок 2.3)

 

Мал. 2.3

У такому разі рівень адаптації є дещо вищим, ніж у жінок до 35 років: “хочу” ≥ “маю”; із слабо вираженою стійкою динамікою “хочу” > “маю”; та негативною тенденцією: “сподіваюсь” < “хочу”.

Профіль адаптації для цієї категорії виглядає так: (див. графік 2.3)

Графік 2.3

Проаналізувавши даний профіль, робимо висновки. Як і в жінок вікової категорії від 18 до 35 років, так і в тих, чий вік становить від 35 до 50 років, усі значення індексів перспективної адаптації перевищують значення індексів наявної адаптації, тобто найближчим часом рівень адаптації не знизиться.

Розвиток чинника № 2 як і в попередніх категорій перешкоджає переходу до більш високого рівня адаптації, а чинники 5 та 6, з огляду на те, що у всіх попередніх категорій вони зумовили в нас занепокоєння, ми пропонуємо занести до розряду проблемних і звернутися до пошуку можливих шляхів їхнього розв’язання.

Тепер перейдемо до чоловіків віком од 35 до 50 років, які мають індекс адаптації – 0,88, а індекс динаміки адаптації – 0,03.

Їхній елементарний графік адаптації такий: Маю: 4,44; Хочу: 4,84; Сподіваюсь: 4,6. (див. малюнок 2.4)

 

Мал. 2.4

 

Рівень адаптації у чоловіків цієї категорії високий: “хочу” ≥ “маю”; за динамікою рівень адаптації є нестійким: “хочу” = “маю”; тенденція адаптації майже відсутня: “надіюсь” = “хочу”.

Профіль адаптації виражено так: (див. графік 2.4)

 

 

Графік 2.4

 

Аналізуючи цей профіль, робимо такі висновки.

Тенденцію адаптації ми не можемо визнати як позитивну, не всі значення індексів перспективної адаптації вищі за значення індексів наявної адаптації, місце чинників 4, 5, 6 дає нам зрозуміти, що не варто очікувати реалізації зазначених вище чинників, принаймні найближчим часом.

Незначні перспективи реалізації регулятивної сфери, вона як і в попередніх категоріях залишається проблемною. А перспективи реалізації чинників 5 і 6 зовсім є нульовими, і ми знову переконуємося в тому, що вони є однією з основних причин, які стримують підвищення рівня адаптації.

Однак перейдемо до наступної категорії, а саме до жінок віком від 50 до 70 років. Вирахуваний для них індекс адаптації – 0,9, а динаміки – 0,14.