Страница 12 из 12
У тих випадках, коли контрацепція виявиться неефективною і настає небажана вагітність, вона може бути перервана за допомогою штучного аборту.
Є кілька видів аборту:
— штучний хірургічний аборт;
— міні-аборт, або регуляція менструації за допомогою аспірації;
— простогландиновий аборт.
Аборт — це штучне переривання вагітності протягом перших 28 тижнів.
Штучний аборт проводять у строки до 12 тижнів вагітності. Найбільш доцільний і безпечний строк для проведення штучного хірургічного аборту — 6–8 тижнів вагітності. При пізніших строках значно зростає небезпека ускладнень.
Порівняльне вивчення ефективності різних видів абортів свідчить на користь міні-аборту, або регуляції менструального циклу, який можна зробити при затримці менструації не більш ніж на 2 тижні.
Простогландиновий медикаментозний аборт засновано на використанні простогландина F, який при вживанні (у свічках) розширює шийку матки, призводить до випадіння плідного яйця без хірургічного втручання.
Підліткова вагітність
В усіх країнах світу спостерігається небезпечна тенденція зростання кількості вагітностей у підлітків. Виділяють три основні групи підвищеного ризику вагітності в цьому віці.
1. Дівчата, які починають сексуальне життя (як частину сексуального експериментування з приятелями-ровесника-ми) раніш, ніж стануть обізнаними з його можливими наслідками.
2. Пасивні та недосвідчені дівчата, що не можуть встояти перед намаганнями, а то і вимогами партнерів, які, як правило, старші від них.
3. Дівчата з емоційними проблемами, які відчувають, переживають брак тепла і розуміння у батьківському колі, для яких сексуальне життя стає досягненням, компенсацією емоційного комфорту.
Особливо непокоїть те, що сьогодні 95 % усіх вагітностей у юному віці настає поза шлюбом. Отже, надзвичайно важливим постає питання про виховання в сім'ї та суспільстві регулюючих мотивів, насамперед — почуття відповідальності за такі проступки, за їх наслідки.
Випадки вагітності та родів у дівчаток молодших 13 років зустрічаються значно рідше, але і вони не мають тенденції до зменшення. Як правило, ці випадки зумовлені раннім статевим визріванням, прискореним розвитком організму, відсутністю статевої культури в сім'ї, де росла дівчина.
Передчасне статеве визрівання нерідко зв'язане з пухлинами наднирників, яєчників. Численні спостереження за перебігом та наслідками вагітності і пологів у юних першородок свідчать про те, що у неповнолітніх їх не можна вважати фізіологічними, нормальними. Поява перших менструацій ще далеко не завершення статевої зрілості. Вона свідчить лише про те, що в яєчниках почала визрівати яйцеклітина, і організм дівчини почав готуватися до виконання репродуктивної функції відтворення потомства. Але це аж ніяк не означає, що організм готовий виносити вагітність і дати розвиток плоду. Вагітність і роди вимагають розвитку і досконалої функції інших органів і систем: кісток, залоз внутрішньої секреції, системи кровообігу. Дівчина, якщо у неї вже є менструації, може стати матір'ю. Але як будуть перебігати у неї вагітність і роди?
У юних вагітних можуть виникнути дуже серйозні ускладнення, які несприятливо позначаться на здоров'ї майбутньої матері. А діти, що народилися від таких матерів, переважно хворобливі і слабкі.
Що ж потрібно знати, робити, щоб народжувались і виховувались здорові діти?
Окрім того, про що вже йшла мова вище, треба пам'ятати основне: боротьба за здорове покоління — це, головним чином, боротьба за природне вигодовування дітей молоком матері.
Причини штучного вигодовування новонародженої дитини криються, як правило, в матері. Частіше молока недостатньо (гіпогалактія) або навіть воно відсутнє у породіллі в більш зрілому віці — ЗО—40 років (25 %), у жінок з недостатньою статевою зрілістю (13 %). До гіпогалактії призводять також шкідливі звички: вживання алкоголю, наркотичних речовин, зловживання ліками, куріння (25 %). Ускладнення, що мали місце під час вагітності і родів (токсикози, ожиріння, кровотечі, оперативні засоби), також несприятливі для лактації. Неправильний догляд за молочними залозами, порушений режим годування дитини, незціджування молока після годування, тріщини сосків, недостатнє харчування матері, фізичні та розумові перевантаження, нервування, заклопотаність, тривожний стан під час вагітності та після родів — все це знижує здатність молочних залоз до виробітку молока (39 %). Величезне значення має і пасивна позиція матері щодо боротьби за лактацію і грудне вигодовування дитини.
Запобігання гіпогалактії слід проводити з дитинства:
— попередження затримки статевого розвитку (інфантилізму);
— систематичні заняття з дитинства фізичними вправами;
— психогігієна в сім'ї, установка на радість материнства та обов'язкове годування молоком матері;
— лікування захворювань, зокрема ендокринної системи.
У післяродовий період лактації сприяє повне звільнення молочної залози від залишків молока шляхом зцідження, починаючи вже з перших годувань дитини. Профілактика тріщин сосків молочних залоз, самомасаж їх також дуже ефективні. Фізична культура (раннє вставання після родів) поліпшує діяльність серця, легенів, добре впливає на процеси обміну речовин у цілому, а це — неодмінна умова достатньої лактації.
Про все це слід пам'ятати замолоду і жити так, щоб уже в дитинстві, підлітковому та юнацькому віці забезпечити необхідні умови для народження в майбутньому здорової і щасливої дитини.
Щастя людини складається з багатьох чинників; не будемо їх перелічувати, вони залежать від індивідуальних рис кожного. Але для щастя кожної жінки, ким би вона не була, в яких би умовах не жила, завжди потрібна добра і міцна сім'я, взаєморозуміння, шана і любов чоловіка і, зрозуміло, — здорові діти.
Здорова дитина… Ніщо не може принести стільки щастя, радості, почуття гордості і задоволення в житті, як чемна, розумна, вихована і здорова дитина. І ніщо не може так затьмарити сімейне життя, навіть при цілковитому достатку і повній злагоді, як хвороблива і невихована дитина.
Мати завжди хоче бачити свою дитину здоровою. За здорову і виховану дитину треба боротися наполегливо і терпеливо.
Наступна наша розмова авторів з молодими відбудеться в 1990 році в брошурі «Сексуальна культура сімейних відносин»