Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 14 из 27

8. nodaļa

1941 gads

– Ko mēs ar šo lietu darīsim? – Deniss apburts čukstēja un izstiepa pirkstus, lai pieskartos dīvainās ierīces melnajām pogām.

Katja uzreiz uzsita viņam roku.

– Nepieskarieties!

Bet viņš tik un tā pieskārās atslēgai – tā bija auksta, sveša, un uz viņa pieskārienu atbildēja ar elastīgu kustību.

– Oho! Tā izskatās pēc rakstāmmašīnas, bet… tā nav,” sacīja Petja, skatoties uz mašīnu. "Ir dažas spuldzes, kontaktdakšas, slēdži… un nav kur likt papīru."

Līna ar interesi skatījās uz pogām, it kā mēģinot pārbaudīt, vai varētu tās likt kustēties zem pirkstiem. Viņa mācījās mašīnrakstīšanas klubā Pionieru namā, taču arī šādas ierīces neredzēja, lai gan milzīgās Yatran rakstāmmašīnas nedaudz atgādināja mehānismu, kas tagad bija sasalis to priekšā uz galda.

"Šeit ir vads…" Deniss pēkšņi teica, izvilkdams melnu vadu ar spraudni galā. – Tas ir elektrisks…

"Tātad to noteikti nebūs iespējams palaist," Katja paraustīja plecus. – Mājā nav elektrības.

"Es domāju, ka es zinu, kas tas ir," pēkšņi sacīja Vitja, kas klusi stāvēja galda otrā pusē.

Zēnu galvas vienlaikus pagriezās pret viņu.

– Šī ir šifrēšanas iekārta. Man šķiet, ka to sauc…” viņš saspringa, mēģinot atcerēties vārdu. – Mīkla… grieķu valodā – mīkla.

Deniss paskatījās uz automašīnas aizmugurējo paneli ar atlikušo stiklu uz viņa brillēm.

"Tieši tā…" viņš lēni teica. – Šeit ir rakstīts, paskaties, “ENIGMA”.

Vitja turpināja:

– Es redzēju kādā filmā par karu, kā, izmantojot līdzīgu lietu, vācieši šifrēja ziņas, kas tika pārraidītas pa radio, lai neviens tos nevarētu izlasīt. Un tad mūsu izlūkdienestiem izdevās kontrabandas ceļā pārvest vienu šādu ierīci pāri frontes līnijai, un gandrīz sešus mēnešus vācieši bija pārliecināti, ka mūsējie nevar izlasīt, ko viņi raksta. Un viņi atšifrēja kodu un tad pat sāka spēlēt dubultspēli!

– Goša! – Petja čukstēja. "Tāpēc mums viņa pēc iespējas ātrāk jānogādā galvenajā mītnē!" Un tad… karš nebūs tik ilgi, pat…

Viņš ātri paskatījās uz Katju. Meitene ar interesi klausījās viņā un pakratīja galvu.

– Darbs?

Viņš saknieba lūpas.

– Karš turpināsies vēl ilgi…

"Tas neaizņems ilgi," Katja atcirta, it kā viņa nebūtu dzirdējusi ne vārda. "Biedrs Levitāns teica, ka ienaidnieks drīz tiks sakauts.

"Jūs redzējāt viņus… savā ciemā," sacīja Vitja. "Maskavas aizstāvēšana būs ilga," viņš sarauca pieri, atcerēdamies vēstures stundu par šo tēmu. – Šķiet… ja pareizi atceros, tikai '42. gada pavasarī, aprīlī, tos atmetīs…

– Kas tas par muļķībām? – Katja salika rokas. – Kāds pavasaris? Tagad mūsu karaspēks dos triecienu šādi un, iespējams, nedēļas beigās tas viss beigsies.

"Uh-hu…" Deniss drūmi sacīja. – Mums ir pēc iespējas ātrāk…

Viņa pakratīja galvu.

– Kā tu to iedomājies? Parādies Maskavā pie biedra Staļina un saki, lūk, mēs atradām… – viņa paskatījās uz sveču gaismā mirdzošo noslēpumaino ierīci: – Slepeno mašīnu, ar kuru nacisti šifrē savus ziņojumus. Paņem lūdzu!

Puiši saskatījās. Priekšlikums tiešām bija tik tāds. Manās domās tas izklausījās viegli un vienkārši, bet, tiklīdz to pateicu skaļi, uzreiz parādījās jautājumi.

– Pirmkārt, pašā pirmajā kontrolpunktā viņi mūs sagrābs un nosūtīs uz Lubjanku, kur viņi mūs ilgi pratinās. Vai jūs zināt, cik daudz diversantu tagad slēpjas mežos, un es dzirdēju, ka nacisti izmanto pat bērnus!





"Bet mēs teiksim patiesību, no kā mēs baidāmies," Deniss paraustīja plecus. "Mūsu cilvēki to noteikti atrisinās." Un tad varbūt… viņi jūs apbalvos.

“Pēcnāves…” Petja mēģināja pajokot ar kādas slavenās komēdijas filmas fragmentu, taču Katja uz viņu paskatījās tā, ka viņš uzreiz apklusa un smaids viņa sejā izkusa bez pēdām.

– Nav smieklīgi.

"Bet Katjai ir taisnība," Ļena klusi sacīja. "Mēs nezinām, kas tas ir un kādam nolūkam vācieši to atveda." Jūs sakāt, ka mēs visu pateiksim godīgi. Ko darīt, ja izrādīsies, ka šī automašīna tika apzināti stādīta, lai maldinātu mūsu karaspēku? Jūs to varētu iedomāties, vai ne? – Viņa paskatījās uz Denisu. "Un tad jums nav jāsapņo par atlīdzību." Mēs tiešām visus pievilsim un tiksim tiesāti pēc karastāvokļa.

"Jā," sacīja Katja.

Vitja piegāja pie plīts un sāka apgriezt slapjās drēbes, kas žūst.

– Ko mēs darām? – viņš jautāja, pagriezdamies.

"Manuprāt… vislabākais ir viņu mierīgi izlaist kādā postenī, kur viņu redzēs mūsu karavīri." Viņi paši par to parūpēsies.

"Kas… tā ir ideja…" Petja žāvājoties piekrita. "Bet vispirms jums ir jāatpūšas." "Viņš paskatījās uz grīdu, tad paskatījās uz gandrīz nodzisušo krāsni. – Ejam uz sāniem.

Ketija piecēlās no ķebļa un pamāja ar galvu.

– Nē. Mēs šeit negulēsim.

– Un kur? – Vitja pārsteigts jautāja, uzreiz domājot, ka, ja viņam būtu jādodas kaut kur citur, viņš droši vien atteiktos.

"Šeit ir pārāk bīstami, Krauts vai kāds cits var ierasties jebkurā brīdī, un mēs visi aizmigsim." Mums pat nav šautenes, ar ko sevi aizstāvēt.

– Kur citur? – Deniss atkārtoja jautājumu.

Ketija paraustīja plecus un pamāja ar roku uz aizvērtās krūtīm, neuzkrītoši stāvot būdiņas tālākajā stūrī.

– Tur.

– Pagrabā? – Vitja nesaprata.

– Jā, tikai tur. Uzticama patversme un arī labi maskēta. Savācam visu silto, kas ir mājā un ātri dodamies lejā. – Katja klausījās. Vēja gaudošana aiz loga apgrūtināja kaut ko saskatīt, bet viņa pakratīja galvu. – Mums ir maz laika.

Vitja nodrebēja.

Neviens negribēja iet mitrā un aukstā pagrabā, bet tagad, kad atgriešanās mājās un siltā gulta tika atlikta uz nenoteiktu laiku, citas iespējas pazuda pašas no sevis.

Deniss staigāja pa māju, satvēra audumus, gultas pārklājus un dvieļus, kas nāca pie rokas, un pasniedza tos Petijai, kas tos iemeta vaļā krūtīs.

"Es rīt no rīta došos uz skolu," viņš teica it kā garāmejot, bet Petja dzirdēja viņa vārdus, pagriezās un uzmanīgi paskatījās uz savu klasesbiedru.

– Vai tiešām ceri tikt mājās?

– Vai ne?

Viņi saskatījās kā pirmo reizi – tieši vakar viņi bija bērni un tādi jautājumi viņus nemaz neskāra.

"Mēs karojam," Petja klusi atbildēja. "Šeit var notikt jebkas." "Viņa balss nedaudz trīcēja un bija tik nopietna, ka Vitja, kas stāvēja plīts ēnā un nejauši dzirdēja viņu dialogu, sajuta, kā zosāda nolīst pa muguru.

"Mēs karojam," viņš atkārtoja Petijas atbildi ar lūpām, it kā izgaršot šos vārdus. Un šī garša bija rūgta, sausa un briesmīga.