Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 3 из 19

2. nodaļa

Alise stāvēja uz sliekšņa un spītīgi skatījās uz aizvērtajām durvīm. Viņa nesaprata, kas viņu satika, taču viņa skaidri saprata, ka viņai šis kāds nepatīk. Nez kāpēc meitenei ienāca prātā, ka, ja vīrietis būtu bijis īsts bruņinieks, viņš būtu nogalinājis princesi un izglābis pūķi. Tīri no solidaritātes. Aiz ieraduma.

Burvnieces nekaunība pārņēma krustmāti Klotildi. Pazīstams radinieks varēja notriekt pat jumtu ķirzaku, lidojot viņam pretī un kliedzot uz plaušām: “Es tevi satriekšu!!!”, tāpēc, ar īgnumu paskatījusies uz savām kuplajām mantām, Alise piegāja pie gludekļa- aizsēja durvis un ar roktura gredzenu no visa spēka atsita durvis. Meitene nesūdzējās par dzirdi, apslāpētie lāsta vārdi tajā pusē kļuva par balzamu tējā un viņa sāka āmurēt ar divkāršu spēku. Kad viņas plauksta sāka mirdzēt un pirkstu locītavas nepārprotami liecināja, ka ir pienācis laiks un gods zināt, ragana sakoda zobus un savāca mantas, lepni ejot pa grants taku uz savu dzīvokli.

Viņa jutās tik stulbi septiņu gadu vecumā, kad vakariņu laikā nometa uz kleitas kūku un rāvās, lai to paceltu no grīdas. Augstākās sabiedrības dāma, kas viņus apciemoja, grasījās noģībt, bet aukle slēpa savu apmulsumu, ievedot Alisi bērnistabā. Tad viņa nesaprata, kāpēc šāda reakcija sekoja parastai neveiklībai. Vēlāk tika paskaidrots, ka labi audzinātas meitenes nemet ēdienu un noteikti neskrāpē krēsla kājas uz parketa. Tad viņi paskaidroja, un meitene saprata, cik stulba viņa izskatās. Tagad nekādu skaidrojumu nav, bet apziņa, ka darba devēja iepazīšana tā nenotiek, runā pati par sevi.

Viņa atdzīvināja brunetes tēlu savā galvā. Vīrietis bija ģērbies melnās biksēs un tumši zaļā kamzolī. No pēdējās apakšas iznira nevērīgi atpogāts krekls. Zābaki no labas kvalitātes ādas, gluži kā manam tēvam. Un nekaunīgais puisis izskatās apmēram trīsdesmit gadus vecs. Melni, kupli mati bija nogriezti līdz kaklam, nedaudz cirtaini. Neapšaubāmi aristokrātiskā seja ir piesātināta ar riebuma grimasēm. Sajūta, ka vīrietim izmisīgi sāp zobs. Viņš savilkās grimasē katru reizi, kad uz viņu paskatījās.

Viņš smaržoja neparasti. Būdama indes un pretlīdzekļu meistare, meitenei bija fenomenāla oža, kas padarītu greizsirdīgu dresētāko suni. Viņa samazināja ātrumu un, aizvērusi acis, lēnām caur degunu ievilka gaisu: sāli, garšvielas… Vetivēru? Var būt. Šajā aromātā bija kaut kāda citādība. Viņa nevarēja atcerēties vīriešu odekolonu ar šādām sastāvdaļām. Un balss izrādījās patīkama: samtains, biezs baritons, neliels aizsmakums. Taču viņa manieres saskan ar slikti audzināta ļaužu tēlu. Viņš nepasniedza roku, neteica savu vārdu, nepalīdzēja nest lietas. Starp citu, tieši viņu dēļ Alise ieņēma cietoksni kaujā. Tante Klū šo vīriešu kategoriju sauca par “suņa iekšām”, tas ir, pretīgiem līdz zobu griešanai. Vecākā radinieka viedoklis Alisei vienmēr ir bijis būtisks. Un tagad, atceroties aizcirtās durvis, meitene vēlreiz pārliecinājās par savas vectantes gudrību un ieskatu.

Paskatījusies apkārt, ragana ieraudzīja saimniecības ēku. Viņa berzēja savu ievainoto roku. Viņa nebija zeltīta apmetuma un piecmetrīgu strautiņu cienītāja, taču kaut kāda beigta mājas piebūve arī nebija viņas sapņu robeža.

No akmens šķembām veidotais celiņš mēģināja sagrozīt manas kājas. Meitene ar cirtaino matu mopu vienmēr slīdēja, un viņas papēži smagi šķīra. Saimniecības ēkas durvis nebija aizslēgtas. Viņa pastūma to ar kāju un iegāja aukstajā krēslā.

Viņa trīs reizes pacirta ar pirkstiem un uzlidoja trīs ugunspuķes, kas aizlido pat piecus gadus vecam bērnam. Viņa nometa somas tur, kur stāvēja, un piegāja pie aizkara. Viņa to ar drosmīgu paraustīšanu atvilka un nosmaka putekļos. Smagais aizkaru audums izrādījās nevis dūmakainā vīna krāsā, bet vienkārši bordo. Viņa redzēja šādus atkritumus viņu mājā bēniņu stāvā un uztvēra to kā veltījumu senām atmiņām. Bet tie bija bēniņi, un te var teikt, ka tā ir slimo uzgaidāmā telpa, un dīvaini, ka tā tiek turēta nobružātā stāvoklī.

Doma, ka pirms viņas te neviens nav strādājis un nedzīvojis, radās pēkšņi. Varbūt šī vieta bija speciāli kalpotājiem, tad nav brīnums, ka putekļi vienmērīgā slānī pārklāj visas virsmas. Īpaši palodze. Viņa pieskārās vecajiem, vēl joprojām ozolkoka dēļiem, un parādījās nospiedums. Kā bērnībā gribēju uzzīmēt apmierinātu sauli vai kā romantiskajā četrpadsmit gadu vecumā vēlējos uzzīmēt salauztu sirdi. Nevajadzētu liegt sev mazas palaidnības, tāpēc pēc sekundes kāda zobaina saule ar agresīvām izspiedušām acīm smīnēja raganu. Un viņa norādīja savējo ārā pa logu, no kura paveras skats uz pagalmu. Es aizgāju uz atlikušajiem diviem. No viena pavērās skats uz dārzu, otra bija blakus durvīm, tāpēc nekā interesanta tur nebija. Es dienas gaismā paskatījos pa istabu. Liela reģistratūra. Netālu atrodas krēslu rinda, kas izskatās ērti, bet patiesībā ir briesmīgi. Aizmugurē atradās dokumentu skapji un vairāki grāmatu plaukti.

Maniakālā vēlme pieskarties grāmatu galapapīriem bija viens no raganas nepārvaramā eksperimentālā rakstura netikumiem. Galu galā grāmatās bija paslēpts daudz informācijas un gribas visu uzreiz izmēģināt, lai arī kā pietrūktu zināšanu. Viņa klusi, grozīdamās no kājas uz pēdu, piegāja pie plauktiem un ieelpoja vecā papīra aromātu. Pat grāmatu putekļiem ir īpaša smarža, nemaz nerunājot par tintes smaržu. Viņa braukāja ar tievajiem pirkstiem gar muguriņām, iegaumējot provokatīvākos vārdus. Daži bija ļoti seni, piemēram, vecas kurtizānes bikses. Dažus rakstījuši laikabiedri, taču tie nezaudē savu šarmu.

No uzņemšanas zonas veda divas durvis. Es paskatījos pa kreisi. Mazs: gulta, dīvāns un kamīns. Labajā pusē izrādījās viesistaba, tāda paša izmēra. Viņa atgriezās pēc somām un ieslīdēja guļamistabā, pie skapjiem.

Patīkams atradums bija iekšpusē paslēptas durvis, aiz kurām bija paslēpta neliela va

Viņa apsēdās uz čīkstošās gultas. Viņa atliecās. Un viņa sāka skatīties uz griestiem. Manā galvā šaudījās domas, un es nevarēju visu apvienot. Es uzspļāvu par nepateicīgu uzdevumu. Viņa sniedzās somā ar drēbēm. Es gandrīz izplūdu asarās. Mamma sakravāja mantas, uzbūra somas un satilpa gandrīz visu garderobi. Otrajā atradu personīgās mantas, dienasgrāmatas ar piezīmēm, pāris grāmatas par mikstūrām, darbarīku komplektu un daudz citu nepieciešamo sīkumu.

Ārdurvis čīkstēja. Meitene saspringa un iemeta kosmētikas paku uz gultas. Mazie soļi. Kautrīgs klauvējiens pie guļamistabas durvīm. Nu viņš beidzot atrada savas manieres un nolēma normāli iepazīties. Stulbākais, ko viņa tagad varēja darīt, bija izlikties par aizvainotu nevainību un uzmest niecīgu dusmu lēkmi. Bet tante Klo iečukstēja kreisajā ausī, ka tā dara sievietes, kurām nav ko dot, izņemot dekoltē. Un, ja jums ir ko parādīt, izņemot šarmu, klusējiet un skatieties. Šī čīkstošā čuksti galvā un arī radinieku senilā izsmiekla dēļ Alise nolēma sekot rūdītās intrigantes Klotiljas Mateusas padomam, tāpēc iztaisnoja matus un noslaucīja putekļus no kleitas. Viņa atvēra durvis un sastinga.

Uz guļamistabas sliekšņa stāvēja mīļa veca dāma. Telti un kārtīgi. Zili pelēka kleita un zils priekšauts izskatam piešķīra pasaku sajūtu. Sirmie mati ir savākti biezā kamolā viņa galvas aizmugurē. Krunkaina, gaiša seja un viegls pārmetošs smaids.





"Mani sauc Greta, meitiņ," vecā sieviete iegāja guļamistabā un apsēdās uz dīvāna.

"Ļoti jauki," meitene apmulsusi izspieda. Viņa, protams, saprata, ka brauc ciemos, taču šāds spiediens labas gribas kompānijā nedaudz atturēja. "Es esmu E… Alīsija, bet visi man tuvie vienkārši sauc Alisi."

"Prieks iepazīties," sirsnīgi pasmaidīja vecā sieviete un noglaudīja nākamo vietu, aicinot apsēsties. Es negribēju sēdēt, bet bija arī grūti stāvēt un nezināt, kur likt rokas, kas pēkšņi sāka traucēt. – Es esmu šī īpašuma saimniece. Gregorijs sūtīja mani satikt viņu un palīdzēt man iekārtoties. Parādi māju, pastāsti…

"Es to nedomāju…" viņai nebija laika atrast pareizo mājas īpašnieka definīciju, kad viņa pārtrauca saimnieci…

"Ak, bērns, nepievērs uzmanību Gregorijam…" viņa pamāja viņam, "puika dažkārt var būt nepanesams." Bet viņš ir labs cilvēks, lai gan viņš to slēpj. Tātad jūs būsiet mūsu jaunā sekretāre?

"Mmm… viņš droši vien neko neteica," meitene jutās kā pilnīga muļķe. Viņa ieradās darbā, bet viņa nezina, kas. Lai gan pēc riebuma, ko viņa izjuta, pateicoties spēcīgajam, bet šaurprātīgajam dzimumam, viņa nolēma, ka labāk ir ļaut viņiem justies kā idiotiem. Un Alise var tikt galā. "Mans tēvs mani saindēja, pat nepasakot, kam un kur." Starp citu, kas šī ir par vietu?

"Stenlija muiža, Vortiša," meitene svilpa prātā. Nu jā, tētis viņu droši paslēpa un aizsūtīja līdz karaļvalsts dienvidiem. Irtāna, Apvienotā Karaliste, sagrāba ļoti aukstu teritorijas gabalu un gandrīz pašus dienvidus, kas bija slaveni ar ārstnieciskajiem ūdeņiem, dūņām un minerāliem. Pēdējos vienkārši gaidīja patērējošas nenoteikta vecuma meitenes un diezgan veseli grābekļi, kas izklaidējās ar savu tētu naudu. Irtānas dienvidu daļa robežojas ar Važejas jūru, kas ir bagāta ar zvejas un tirdzniecības ceļiem, kas novirzījās uz vairākām valstīm.

Karaliste bija viena no nozīmīgākajām varām. Pasaules arēnā tas ieņēma ja ne pirmo vietu, tad noteikti ne pēdējo. Pateicoties teritorijai. Pirms daudziem gadiem traki Irtāna karogiem pievienojās vairāki kaimiņi, kuri sākumā bija vienkārši virskungi, bet vēlāk kļuva par neatņemamu valsts sastāvdaļu, pieņemot likumus, režīmu un karali. Tāpēc pilnais nosaukums, lai arī netika izmantots, izklausījās kā Irtānas Apvienotā Karaliste.

– No kurienes tu būsi? Vai tu esi pārāk bāls, ziemeļu daļa?

"Jā, tieši tā," Alise nedaudz apmulsusi pasmaidīja; viņa izstājās no sarunas, lai iegūtu vēsturisku kopsavilkumu, un tagad ārkārtīgi baidījās, ka izrādīsies necieņa pret tik jauku sievieti. Un vēl jo vairāk, lai pārtrauktu sarunu, jo zinātkāre nebija viens no viņas tikumiem. Un bija vērts uzzināt pēc iespējas vairāk par vietu, kur viņa strādās. – Es esmu no Kassodi, nevis tālākā ziemeļu punkta, bet mums gandrīz nekad nav vasaras, galvenais ir pavasaris un rudens, tikai sniegs uzkrīt apmēram trīs mēnešus.

– Nu, neuztraucies. Mēs jums patiksim. Šeit ziemas ir īsākas un vasaras mēneši pagarinās vairāk nekā pusgadu.

Vecā sieviete berzēja rokas uz priekšauta, arī samulsusi, nezinot, kā uzsākt sarunu par māju un noteikumiem. Viņa nedaudz paskatījās apkārt, ievilka skatienu aiz aizkariem un noelsās.

"Bērnā, mums steidzami jānosūta istabene, lai viņa visu iztīra un nomaina aizkarus." Ir pagājis ilgs laiks, kopš šeit nav bijuši viesi.

– Cik vēl cilvēku dzīvo īpašumā? – meitene pēc iespējas nepiespiesti jautāja.