Добавить в цитаты Настройки чтения

Страница 50 из 92

— Значить, дійшли тільки до «Пантери»? — запитав заклопотаним голосом Орел.

— Не все ж одразу, — сказав командир. — А на Україні вже другий удар після ленінградського по Гітлеру. Протягом півтора місяця…

Підперши підборіддя рукою, Галка дивився у вікно. До їхнього будинку підкотила автомашина, з якої вийшли офіцер і два солдати з автоматами напоготові. Червоноармійці хутко вибігли на ґанок і завмерли, неначе вартові. Галка намагався вгадати, що б це могло значити. Зайшов чорнявий, рум'янощокий, з вусиками капітан і, кинувши бистрий погляд на трьох, що лежали, а потім на Галку, сказав:

— Встати, коли офіцер зайшов!

— Здрам жлам! — привітався Галка, підвівшись. — Товариші спочивають з далекої дороги. Ще ранком були в німецькому тилу…

Він знову сів і втупив погляд у газету. Йому здалося, що капітан зараз піде в другу кімнату, де час від часу чувся голос того, котрий розмовляв по телефону. Капітан зверхньо процідив:

— А це ми ще подивимося, що ви за особи… «Подивимося…» Галці стало зрозуміло: комендант постарався, щоб з'ясувати, хто вони.

Підвівся Кудрявий і ніби спросоння:

— У чому справа, браття-кролики? Вітаю вас, капітане! Що передали вам зі штабу фронту?

— Який штаб??! — вигукнув капітан. — Може, вам ще привезти сюди командуючого? Гм… «Одправте нас у розвідвідділ! Перекажіть майору Савичу…» — іронізував. — Та такого майора і в природі нема! Ну як, голубчики?! — говорив з кавказьким акцентом, ще й тряс коліном на знак того, що нутром чує: оцих чотирьох треба добре перевірити. — Вас не роззброїли?

— Хай тільки хто спробує! — не стримався Орел, готовий до бійки за звичкою давньою, коли вони, хлопці-рибалки й селюки, билися з буржуйчиками.

— Ось як!.. — капітан від Здивування підняв одне плече, дивлячись вогнистими чорними очима на Орла, який лежав поруч із Коропом.

— Стомилися хлопці, — заспокійливим голосом сказав Галка, звертаючись до капітана. — А ми думали, нам вечеряти принесуть. Два дні не їли, товаришу…

— Це я вам «товариш»? — скривилися губи капітана в іронічній посмішці. — А хто ви? Партизани? З якої бригади? Хто командир? Комісар? Де дислокувалася бригада? Мовчите?.. — немов з кулемета, строчив запитаннями капітан.

Кудрявий відповів делікатно:

— Партизани ще першого березня парадом переможців пройшли по Ленінграду. Вам не сказав комендант, що ми розвідники фронту?

— Розвідники!..

— Ну а ви їх коли-небудь бачили? Не німецьких, а своїх? — втрутився Галка, не розуміючи поведінки капітана.

Пригадався низенький лейтенант з жовтими і червоними стрічечками, нашитими на грудях, відзнаками легкого й тяжкого поранень, — горластий командир роти стрілецького запасного. «Як би поводився лейтенант на місці капітана?..» Та думку Галки обірвав капітан:

— Що за натяк?.. Та знаєш, де ти знаходишся? Першим буду допитувати тебе! — ткнув пальцем на Галку.

— Ввічливості вимагаєте, а самі «тикаєте» на людину, яка має звання вище од вас! — сердито озвався Кудрявий.

Капітан ніби недочув, поглянув на місце, де лежала рація у білій упаковці, на якій Галка ще в тилу намалював червоний хрест олівцем, і заблимав очима.

— Я головний лікар… — взяла радиста злість, — то моя санітарна сумка.

Скільки в них було думок про цю зустріч. Чекали, як групі одразу допоможуть дістатися до майора Савича.





— Розберемося, який з тебе лікар…

— А може, не варто, — порадив Кудрявий. — У вас тут є телефонний зв'язок, ось і передайте про нас.

— Розберемося, куди про вас чи самих вас передавати! — вигукнув капітан.

«Що ти вдієш! Йому хоч кіл теши на голові, а він своє. Контррозвідники, які ближче до фронту, не стали б товкти воду в ступі. А цей капітан за вісімдесят кілометрів від передової…»

— Який допит? — вже нервував Кудрявий. — Нічого ми вам не скажемо! У нас є кому звітувати! Якщо не існує у природі майора Савича, то є Петро Петрович!

Тим часом спостережливий Короп штовхнув ліктем Орла й прошепотів:

— А не випив цей капітан для сміливості? Вже дуже щось розперезався. Дзвонити не хоче. А так звідки йому знати, що за птахи — Короп, Галка, Орел і Кудрявий… — назвав прізвиська голосніше.

— Приходитиме по одному. Без зброї. Але в супроводі автоматника. У флігель! — показав рішуче капітан рукою у вікно на будиночок віддалік. — До майора Савича, якого нема в природі, хочуть доїхати. Бачили таких швидких?..

Капітан поблискав великими, з поволокою темно-карими очима, обернувся, показавши спину, яку ладно облягла шинеля бузкового кольору.

— Красень який цей капітан! — порушив мовчанку Орел, прицмокнувши губами. — Та не зустрівся він мені в лісторанчику…

— Він, мабуть, до вчорашнього дня вчився і ще не був на фронті. Командуванню не підвладний. У нього свій наркомат. Того і вдає із себе суддю, слідчого і прокурора в одній особі. Перекуримо це діло, браття-кролики! — попросив у Коропа тютюну Кудрявий, хоча палив рідко, лише коли нервував.

Трималися вони на допиті скромно — тільки просили повідомити про них їхньому начальству. Капітанові ж, мабуть, хотілося мати справу із справжніми ворожими агентами, які під виглядом радянських розвідників пробираються до Ленінграда. А чому й не бути такому варіанту? Мало усяких зібралося в армії запроданця Власова? Звідки й бере кадри для армійської розвідки абвер адмірал Канаріс. Це ж добре, що комендант міста виявив пильність і вони затримані — тільки за вісімдесят кілометрів від фронту, а не в самому Ленінграді. Мабуть, не за будь здоров ці птахи курсують, вигадавши майора Савича! А може, повбивали справжніх розвідників і тепер вершать своє чорне діло в тилу радянських військ. Усе може бути! Тож треба і з'ясувати. Така служба в капітана і лейтенанта. З'ясувати, а потім уже дзвонити, куди наполягає Кудрявий.

Ось так розсудили капітан і лейтенант, на плечі яких випала ноша у цій війні викривати і знешкоджувати лазутчиків, шпигунів, панікерів, які з'являються по сей бік фронту чи перебувають у рядах Червоної Армії.

Допит тривав з перервами години дві. Вже почало вечоріти. Мовчазні, голодні й сердиті на себе й на свою долю парашутисти знову повлягалися, думаючи кожен про своє. Кудрявий заспокоював хлопців — про них, мовляв, уже давно передано у розвідвідділ штабу фронту, але установа та зараз далеко від Луги і до них уже, певне, їде майор Савич. А допит — це тренування для капітана і лейтенанта. Не можуть же вони сидіти без діла. Та ще доповів їм комендант міста. Чому б їм і справді не розібратися, що і як…

Та ці слова мало втішали Орла, Галку і завжди обачливого Коропа. Зненацька націлився він автоматом угору і випустив півдиска. З брусованої стелі посипалися тріски. На постріли вскочило два автоматники, капітан і лейтенант. Перший, пригинаючись, немов збирався танцювати навприсядки, пробіг від порога до протилежних дверей і вскочив У другу кімнату. Лейтенант і автоматники дивилися незрозумілими очима на Коропа, який стояв, тримаючи в руках ППШ.

— Тихіше! Чапай думу думає! — сказав. — Не заважайте капітанові налагодити зв'язок з нашими командирами, — кивнув на двері.

Крізь відхилені двері лунав збентежений голос капітана:

— Так от!.. Якщо за годину їх не заберете, ми не відповідаємо за них…

— Ось і домовилися! — розсудив Орел. — Одразу б так, з усіх чотирьох автоматів. Були б уже у своїх.

Кудрявий, Галка й Орел ніби не помічали лейтенанта, двох червоноармійців і навіть не дослухалися вже до погроз капітана. Вони дивувалися, як їхній пильнувач порядку! конспірації Короп відважився на таке. У ворожому тилу він кожному набрид: то — «Чого не дмеш у вогонь, щоб диму не було?», то — «Придивися до сліду, може, то й не коза пробігла» або — «Чого гудеш, як у трубу?»

Та ось вийшов з іншої кімнати капітан і, ні слова не сказавши, буркнув своїм, щоб ті покинули приміщення. Двері з грюком зачинилися.

— Розгнівалися на нас! — з жалем промовив Орел. — А ми ж хотіли тихо-мирно. Може, ще поваляємося? У ногах правди нема…