Страница 47 из 61
— Подивіться, що взагалі коїться в Південній Азії. У Кашмірі — масові вбивства індусів і мусульман рівною мірою. В Індії — вбивства тамілів і сікхів. Усі ці кастові вбивства. Бомбардування партизанських угруповань маоїстів-леніністів…
— Матінка Мері Климент вважає, що це була релігійна різанина. Напад на християн.
— Такі напади трапляються. Однак клініка, в якій працювала сестра Урсула, була фінансована нерелігійною доброчинною організацією. Інші дві медсестри, ті, що загинули, не були пов’язані з жодною церквою. Саме тому поліція в Андхра-Прадеш сумнівається стосовно того, що це — напад на ґрунті релігії. Політичний — можливо. Чи на ґрунті ненависті, бо жертви були прокаженими. Жителів селища зневажали. — Дін показав на теку, яку вона тримала в руках. — Хотів показати вам звіти про розтини й знімки з місця злочину.
Мора перегорнула сторінку й витріщилася на світлину. Ошелешена, вона не могла говорити, не могла відвернутися від того жаху.
То був справжній Армагеддон.
На горах дерева, що жевріло, й попелу лежали обпечені трупи. Від жару згинальні м’язи скоротилися, тож тіла завмерли, скручені в боксерських позах. Поміж людськими рештками лежали мертві кози, їхні шкури почорніли.
— Вони вбили всіх, — мовив Дін. — Людей, тварин. Навіть курей вирізали та спалили.
Мора змусила себе перейти до наступного знімка.
Побачила ще тіла, ще більше з’їдені вогнем, перетворені на купки обвуглених кісток.
— Напад стався вночі, — сказав Дін. — Трупи знайшли вже вранці. Працівники сусіднього заводу прийшли на денну зміну й помітили дим у долині. Коли вони прийшли туди, знайшли все це. Загинуло дев’яносто семеро людей, з них чимало жінок і дітей, дві медсестри з клініки — обидві американки.
— З тієї ж клініки, де працювала Урсула.
Агент кивнув.
— Є ще одна цікава деталь, — сказав він.
Мора підвела до нього очі, напружилася від змін, що вчувалися в його голосі.
— Так?
— Той завод біля селища.
— А що з ним?
— Він належав «Октагон Кемікалз».
Мора уважно подивилася на нього.
— «Октагон»? Тій компанії, в якій працював Говард Редфілд?
Дін кивнув.
— Її діяльність розслідує Комісія з цінних паперів і бірж. Цих трьох жертв об’єднує стільки ліній, що все це починає скидатися на велетенське павутиння. Ми знаємо, що Говард Редфілд був віце-президентом «Октагону» з закордонних операцій, «Октагон» мав завод поблизу селища Бара. Ми знаємо, що сестра Урсула працювала в селищі Бара. Ми знаємо, що невідома страждала на хворобу Гансена, тож могла так само жити в селищі Бара.
— Усе зводиться до цього селища, — сказала Мора.
— До цієї різанини.
Вона глянула на знімки.
— На що ви сподіваєтеся, що я маю знайти в цих звітах про розтини?
— Скажіть мені, чи індійські патологоанатоми нічого не пропустили. Нічого такого, що могло би пролити світло на напад.
Мора подивилася на обгорілі тіла, похитала головою.
— Буде складно. Спалення надто мало залишає по собі. Там, де йдеться про вогонь, іноді неможливо встановити причину смерті, якщо немає інших доказів. Наприклад, куль чи тріщин.
— Згідно з цими звітами, там немало розтрощених черепів. Експерти дійшли висновку, що жертв було оглушено вві сні. Тоді тіла повитягали з хатин і склали кількома купами для спалення.
Мора перегорнула до наступного знімка, наступного пекла.
— Стільки жертв, — стиха промовила вона. — І ніхто не врятувався?
— Усе це мало статися дуже швидко. Багато хто з жертв, імовірно, і без того був скалічений хворобою, тож втекти не міг. Зрештою, це був притулок хворих. Селище було відрізане від суспільства, ізольоване в глухому куті дороги. Велика група нападників могла з легкістю знищити сотню людей. Їхніх криків ніхто не чув.
Мора перейшла до останнього знімка. На ньому була невеличка побілена будова з бляшаним дахом і пошкодженими вогнем стінами.
Біля порога лежала ще одна купа тіл: кінцівки переплелися, риси обличчя спотворені до невпізнаваності.
— Тільки клініка лишилася стояти, бо була зведена зі шлакоблоків, — сказав Дін. — Тіла обох американських медсестер знайшли саме в цій купі. Фахівцю з судово-медичної антропології довелося визначати, де ж вони. За його словами, вогонь був такої сили, бо нападники, ймовірно, скористалися легкозаймистою речовиною. Ви з цим згодні, докторко Айлс?
Мора не відповіла. Вона вже не дивилася на тіла — натомість вдивлялась у те, що стривожило її значно більше. Те, від чого їй на кілька секунд забракло повітря.
Над дверима клініки висіла табличка з виразним символом: біла голубка летить, з любов’ю огортаючи крильми блакитну земну кулю. Цей символ вона одразу впізнала.
То була клініка «Єдиної Землі».
— Докторко Айлс? — покликав її Дін.
Вона здригнулася й глянула на нього. Зрозуміла, що він досі чекає відповіді.
— Тіла… не так просто спалити, — сказала вона. — Надто великий вміст води.
— Ці згоріли до кісток.
— Так, правильно. Легкозаймиста… Ваша правда, тут імовірно була легкозаймиста речовина.
— Бензин?
— Міг бути й бензин. І він найдоступніший. — Мора знову перевела погляд на обпалену клініку. — Тут чітко видно рештки багаття, яке згодом провалилося в себе. Обвуглені гілки…
— Хіба це має якесь значення? Використання багаття? — перепитав агент. Вона відкашлялася.
— Якщо підняти тіла над землею, це дозволить жиру стікати в полум’я. Це… підтримує високу температуру.
Вона різко згребла знімки, поклала назад у теку. Сіла, склавши руки на ній, відчуваючи шкірою гладеньку поверхню й розуміючи, що вміст папки прогризає діру в її серці.
— Якщо ви не проти, агенте Дін, я б хотіла перечитати ці звіти. Поверну їх пізніше. Можете залишити всю папку?
— Авжеж. — Дін підвівся. — Зв’яжетеся зі мною у Вашингтоні.
Мора не зводила очей з папки, тож не побачила, як він пішов до дверей. І не усвідомила, що він розвернувся й пильно дивився на неї.
— Докторко Айлс?
— Так? — підвела вона до нього очі.
— Мене ще дещо тривожить. Воно не стосується справи, це особисте. Не знаю навіть, чи до вас мені слід звернутися.
— Що таке, агенте Дін?
— Ви багато спілкуєтеся з Джейн?
— Авжеж. У ході розслідування…
— Не про роботу. Про те, що її бентежить.
Мора завагалася. «Я можу йому сказати, — подумала вона. — Хтось має йому сказати».
— Вона завжди була вельми напружена, — сказав Дін. — Але зараз щось іще відбувається. Я бачу, що вона з чимось бореться.
— Напад на абатство — складна для неї справа.
— Це не розслідування. Є щось іще, те, про що вона не хоче говорити.
— Тут краще не мене питати. Поговоріть із Джейн.
— Я намагався.
— І?
— Самі справи. Ви знаєте, якою вона буває, клятий коп-робот. — Він зітхнув. Тихо додав: — Здається, я її втратив.
— Скажіть мені дещо, агенте Дін.
— Так?
— Вона вам дорога?
Дін зустрів її погляд, не кліпнувши.
— Я не питав би вас, якби це було не так.
— Тоді довіртеся мені. Ви її не втратили. Якщо вам здається, що вона віддалилася, то це лише тому, що їй страшно.
— Джейн? — Він похитав головою, засміявся. — Вона нічого не боїться. Тим паче мене.
Мора дивилася, як він виходить з її кабінету, і думала: «Помиляєшся. Ми всі боїмося тих, хто може нас скривдити».
Маленькою Джейн любила зиму. Ціле літо чекала на перші сніжинки, на ранки, коли можна буде розсунути штори в спальні й побачити, що земля вкрита білим пухом, ще не зіпсованим слідами. Тоді вона, сміючись, вибігала з будинку й пірнала в замети.
Нині ж, стоячи в полуденному заторі разом з усіма тими, хто так само їздив на закупи до свят, вона дивувалася тому, куди поділася вся магія.
Перспектива провести завтрашній Святвечір з родиною теж не підбадьорювала. Вона знала, як все буде: всі напхаються індичкою, жуватимуть, неспроможні говорити. Брат Френкі знову буде голосистим і нестерпним, бо перебере з ромовим ег-ногом. Батько візьме пульт від телевізора і зробить гучніше, так, що будь-яка змістовна розмова стане неможлива. А мати, Енджела, виснажена проведеним біля плити днем, кунятиме у кріслі-гойдалці. «Щороку ті ж самі старі ритуали, — думала вона, — але ж це й робить нас родиною. Ми робимо одне й те саме в один час, байдуже, тішить це нас чи ні».