Страница 2 из 73
Мур із зусиллям ковтнув.
– Тепер я розумію, чому ви викликали мене з відпустки.
– Я головний детектив у цій справі, – зауважила Ріццолі.
У її словах вчувалися застережливі нотки – вона хотіла захистити свою територію. Мур добре знав, звідки це береться. Постійні кпини і скептицизм, з якими стикаються жінки-поліцейські, викликають у них таку гостру реакцію. Правду кажучи, він не мав бажання з нею змагатися. Їм доведеться разом вести це розслідування, тому зараз не найкращий час боротися за лідерство.
У спілкуванні з нею він завбачливо дотримувався ввічливого тону.
– Чи не могли б ви ознайомити мене з усіма обставинами?
Ріццолі коротко кивнула.
– Жертву знайшли сьогодні о дев’ятій ранку в її квартирі на вулиці Ворчестер, що в Південному районі. Зазвичай вона приходить на роботу о шостій ранку. Квіткова крамниця «Селебрейшн Флористс», де вона працювала, розташована за кілька кварталів від її дому. Це сімейний бізнес, яким володіють її батьки. Коли вона не прийшла до крамниці, вони почали хвилюватися. Її брат пішов до квартири, аби перевірити, що з нею. Він знайшов її у спальні. Лікар Тірні припускає, що смерть настала десь між північчю і четвертою ранку. Як стверджують родичі, вона ні з ким не зустрічалася, і ніхто з сусідів не бачив, щоб до неї заходили чоловіки. Звичайнісінька працьовита католичка.
Мур глянув на зап’ястя жертви.
– Її знерухомили.
– Так. Скотчем на зап’ястях і щиколотках. Її знайшли оголеною. На ній були тільки прикраси.
– Які прикраси?
– Ланцюжок. Перстень. Маленькі сережки. Зі шкатулки з коштовностями у спальні нічого не зникло. Пограбування не було мотивом злочину.
Мур глянув на горизонтальну смужку синців на стегні жертви.
– Тулуб теж знерухомили.
– Скотч на талії і стегнах. А ще їй заклеїли рот.
Мур важко зітхнув.
– Господи. – Мур дивився на Елену Ортіз, і його бентежив спогад про іншу молоду жінку. Про іншу жертву – білявку з багряними порізами на шиї і животі.
– Діана Стерлінґ, – пробурмотів він.
– Я отримав протокол розтину Діани Стерлінґ, – зауважив Тірні. – Якщо вам необхідно ще раз його переглянути.
Але Мур не мав такої потреби. Розслідування вбивства Стерлінґ, у якому він був головним детективом, засіло в його думках.
Рік тому тридцятирічну Діану Стерлінґ, працівницю туристичної агенції «Кендалл та Лорд», знайшли оголеною в її спальні – жінка була прикута скотчем до свого ліжка. У неї були порізи на шиї і в нижній частині живота. Це вбивство досі не розкрили.
Лікар Тірні спрямував лампу на живіт Елени Ортіз. Рану вже промили від крові, і краї порізу були блідо-рожевого кольору.
– Знайшли якісь зачіпки? – запитав Мур.
– Перед тим як помити тіло, ми зняли з нього кілька волокон. А також на краю рани була волосина.
Мур підняв на нього зацікавлений погляд.
– Вона належить жертві?
– Набагато коротша за її волосся. Світло-каштанового кольору.
Елена Ортіз мала чорне волосся.
– Ми вже попросили надати нам зразки волосся усіх, хто працював з її тілом, – додала Ріццолі.
Тірні звернув їхню увагу на рану:
– Тут ми можемо бачити поперечний розріз. Хірурги називають його розрізом Майларда. Передньобокову стінку живота розтинали шар за шаром. Спершу шкіру, тоді поверхневу фасцію[3], м’язи і нарешті очеревину[4].
– Як і в Діани Стерлінґ, – сказав Мур.
– Так. Як у Діани Стерлінґ. Але є й певні відмінності.
– Які?
– У Діани Стерлінґ місцями була рвана рана, що може свідчити про вагання або невпевненість убивці. Тут такого немає. Бачите, як рівно розрізана шкіра? Жодних обривів. Він упевнено робив свою справу. – Тірні і Мур зустрілися поглядами. – Наш убивця вчиться. Він покращив свою техніку.
– Якщо це той самий злочинець, – зауважила Ріццолі.
– Тут є ще й інші збіги. Бачите загнутий край рани? Це означає, що різали справа наліво. Як і в Стерлінґ. Лезо, яке використовували для розрізу, гостре, без зубців. Як і те, яким убили Стерлінґ.
– Скальпель?
– Схоже на те. Рівний розріз вказує на те, що лезо не сіпалося. Або жертва знепритомніла, або ж її міцно зв’язали і вона не могла рухатись, не могла вириватися. Вона не могла завадити лезу, воно плавно рухалося по прямій.
Баррі Фрост виглядав так, ніби його зараз знудить.
– Ой. Боже. Будь ласка, скажіть, що вона вже була мертва, коли він робив це.
– Боюсь, що це не посмертна рана. – Понад хірургічною маскою виднілися тільки зелені очі лікаря Тірні, і вони горіли люттю.
– Перед смертю в неї була кровотеча? – запитав Мур.
– Внутрішня кровотеча в черевній порожнині. А це означає, що на той час її серце ще працювало. Вона була ще жива, коли… відбувалася ця процедура.
Мур глянув на посмуговані синцями зап’ястя. Схожі синці вкривали її щиколотки, а на стегнах – смужка маленьких підшкірних крововиливів. Елена Ортіз намагалася вирватися зі своїх пут.
– Є й інші докази того, що під час розрізу вона ще була жива, – сказав Тірні. – Запхайте руку в її рану, Томасе. Гадаю, ви вже знаєте, що знайдете всередині.
Мур неохоче просунув руку в черевну порожнину. Тіло було холодне, крижане від кількох годин лежання в холодильнику. Це нагадувало йому відчуття, коли він запихав руку всередину тушки індички, намагаючись витягти звідти тельбухи. Він занурив руку по зап’ястя і почав обмацувати стінки рани. Це було грубе втручання до найінтимнішої частини жіночого тіла. Він намагався не дивитися на обличчя Елени Ортіз. Лише так він міг зберігати спокій і зосередитися на суто технічному аспекті того, що сталося з її тілом.
– Немає матки. – Мур подивився на Тірні.
Патологоанатом кивнув.
– Її вирізали.
Мур вийняв руку і пильно глянув на рану, роззявивши рота від здивування. Тепер Ріццолі запхала всередину свою руку, намагаючись дослідити рану своїми короткими пальцями.
– Більше нічого не вирізали? – запитала вона.
– Тільки матку, – сказав Тірні. – Сечовий міхур і кишечник він не чіпав.
– А що це таке я намацала? Твердий вузлик, з лівого боку, – сказала вона.
– Це шов. Він зробив його для того, щоб зчепити кровоносні судини.
Ріццолі підняла на нього очі, приголомшена.
– Тобто, це хірургічний шов?
– Звичайний кетгут 2/0, – припустив Мур і глянув на Тірні, чекаючи його підтвердження.
Тірні кивнув.
– Точно такий шов ми знайшли і в Діани Стерлінґ.
– Кетгут 2/0? – слабким голосом запитав Фрост. Він відійшов від столу і стояв у кутку, готовий щомиті кинутися до умивальника. – Це що, назва якогось бренду?
– Ні, це не назва бренду, – відказав Тірні. – Кетгут – це вид хірургічної нитки, виготовленої з кишок корів або овець.
– Тоді чого вона називається кетгут? – запитала Ріццолі.
– Ця назва сягає ще часів Середньовіччя. Тоді з кишок тварин робили струни для музичних інструментів. Це слово вигадали тодішні музи́ки. У хірургії такі нитки використовують для зшивання глибоких шарів сполучної тканини. З часом вони розсмоктуються в організмі.
– А де він міг узяти цей кетгут? – Ріццолі глянула на Мура. – Ви знайшли джерело його походження у справі Стерлінґ?
– Майже неможливо визначити конкретне джерело, – сказав Мур. – Кетгут виробляють десятки компаній, більшість з яких в Азії. Його досі використовують у багатьох закордонних лікарнях.
– Лише в закордонних?
– Зараз є кращі матеріали, – зауважив Тірні. – Кетгут не такий міцний і довговічний, як синтетичні нитки. Сумніваюся, що в США є багато лікарів, які досі ним користуються.
– Навіщо вбивця взагалі зробив той шов?
– Щоб кров не заважала його огляду. Щоб якийсь час стримувати кровотечу і бачити, що він робить. Наш злочинець дуже охайний.
Ріццолі вийняла руку з рани. На її рукавичці залишився невеличкий згусток крові, схожий на червону намистинку.
– Що він уміє? Ми маємо справу з лікарем? Чи з м’ясником?
3
Поверхнева фасція – оболонки м’язів, судин, нервів, внутрішніх органів, утворені волокнистою сполучною тканиною.
4
Очеревина – серозна оболонка, що вистеляє стінки черевної порожнини й огортає розміщені в ній органи.