Страница 13 из 20
Як і в методиці пов’язування, бажано використовувати всі відчуття. Кожне відчуття – це розумовий гачок, на який «вчепилася» інформація, що запам’ятовується. Деякі мнемоніки просто розташовують її в певних місцях, тоді як інші намагаються знаходити подібності між цими даними й своїми локусами. Спробуйте щось із цього й подивіться, що вам більше подобається.
Я помітив, що з плином часу мені стало достатньо всього розмістити інформацію, наприклад цифри або гральні карти там, де в мене є готові й добре знайомі асоціації. Проте коли йдеться про нові дані, я мушу бути набагато активнішим і поєднувати їх із цими місцями набагато яскравіше й інтенсивніше.
Як бачите, дещо повторилося. А у вас, приміром, буде ще більше дверей. Ви зможете використовувати також стіни, підлоги й стелі. Експериментуйте, допоки не відчуєте, що знайшли найбільш підходяще місце. Ви знаєте, що розумному порядкові легко слідувати.
Я зміг запам’ятати цей список слів за допомогою ось такої прогулянки своїм будинком:
Цікавий побічний ефект просторового методу – можливість відбивати інформацію в прямому і зворотному напрямках, причому в правильному порядку і без особливих зусиль. Щоб відтворити її у зворотному порядку, потрібно почати з кінця уявної подорожі й потім повертатися через свої місця. Ось так просто. Дуже часто, коли я будь-що запам’ятовую, людей вражає моя здатність відтворити дані таким незвичайним чином. Це сприймається майже як диво! Для ще сильнішого ефекту можна перерахувати й назви всіх цих предметів. Потрібно тільки зробити крок до відповідного місця – і вони відразу з’являться.
Звичайно, ви не можете використовувати мою уявну подорож, щоб упевнитися в ефективності цього методу, а повинні окреслити свої власні маршрути до місць, які добре знаєте. Непогано б уже із самого початку мати кілька уявних просторів, щоб розрізняти всі категорії інформації, яку ви хочете запам’ятати. Особисто в мене є одне місце, куди я часто ходжу за покупками – воно пов’язане з магазином. Я зрідка купую більше як 30 видів товарів, і в маршруті приблизно стільки ж станцій. Але в магазині є ще кілька неохоплених відділів, так що за потреби я зможу легко збільшити список. Ви можете скласти маршрут по своєму офісу, де будуть розміщені нагадування про важливі справи й події на день або на тиждень. Коли настане кінець робочого тижня й наближатиметься наступний, то в п’ятницю закінчіть усі справи й очистіть останні місця в списку.
На наступних сторінках розміщено дві таблиці по 20 рядків кожна. Витратьте кілька хвилин і заповніть їх, щоб вийшла ваша перша уявна подорож. Це треба зробити, тому що ми користуватимемося цими таблицями в наступних вправах. Щоб виконувати їх, досить подорожей через 20 станцій. Або використовувати два маршрути по 10 станцій кожна, головне – що разом їх буде 20. І чим більше буде місць, тим точніше ви зможете все згадати, а чим краще засвоїте свої уявні подорожі, тим швидше станете запам’ятовувати й тим впевненіше почуватиметься, шукаючи відповіді .
Назвіть свої подорожі – наприклад, «Дім» або «В офісі». Перше я назвав «Дім» і пропоную почати саме там. Більшість людей чудово знають свою квартиру, і це відмінне місце для початку навчання.
Уявна подорож номер один
Назва подорожі: Будинок
Уявна подорож номер два
Назва подорожі: __________
Вправа
Просторовий метод. Картинки
У наведеному нижче прикладі є 10 картинок. Ваше завдання полягає в тому, щоб запам’ятати їх у правильному порядку, використовуючи просторовий метод.
Вам треба визначити, у яку уявну подорож ви вирушите. Потім кілька разів пройдіться туди й назад, щоб добре вивчити маршрут і впевнено почуватися. Потім подивіться на 10 картинок і розмістіть їх на різних станціях. Коли закінчите, закрийте книжку, повторіть усе по пам’яті й переконайтеся, що точно запам’ятали. Потім перейдіть на сторінку 165 і запишіть відповідь, а потім порівняйте, що вийшло.
Вправа
Просторовий метод. Слова
Оскільки картинки самі по собі викликають багато асоціацій, ми виконаємо схожу вправу, але замінимо картинки словами. Оскільки слова – не картинки, які ви запам’ятовували в попередній вправі, можна використовувати ту саму уявну подорож. Зараз ми тренуємося у застосуванні просторового методу, тому найкраще взяти наступні 10 станцій для подорожі з тих 20, які я просив створити.
Ви можете записати відповідь або просто перевірити, назвете їх по пам’яті. Я вважаю, що тепер ви здатні як слід випробувати себе, нічого не записуючи. Хоча на сторінці 166 наведено відповіді, які можна подивитися.
Вправа
Просторовий метод. Цифри
Оскільки ми навчилися знаходити асоціації для зображень і цифр, то насправді немає жодної різниці чи запам’ятати 10 картинок у правильному порядку, чи запам’ятати десятизначний номер. Нижче наведено таблицю з цифрами від 0 до 9 не за порядком. Ви можете використовувати ту саму подорож, що й раніше, тому що ці зображення відрізнятимуться від слів і картинок, які ви запам’ятали раніше. Але не бійтеся використовувати новий уявний маршрут, бо тепер ми передусім тренуємося застосовувати просторовий метод. Коли закінчите, переходьте на сторінку 167 й запишіть відповіді в таблицю.
Порада:
Я свідомо обрав цифри від 0 до 9, бо вони трапляються тільки один раз. Це дає цікаву можливість знову пройти всі картинки, якщо ви щось забули у якомусь місці. У мнемонічному спорті це називається «розумовий пробіл», і таке трапляється з кожним. Тоді ми робимо саме так: проходимо по всіх картинках, що зіставлені з цифрами, і шукаємо, що загубили. Або ми знаходимо, або слідуємо інтуїції й записуємо відповідь. Картинка може повністю зникнути з пам’яті, але це не так і дивно за спроби запам’ятати більше як 500 цифр. Почніть із нуля й відповідної картинки, а потім ідіть до цифри дев’ять. Ви будете здивовані, як усе добре працює й скільки нового ви дізнаєтеся про свої мізки та пам’ять! Тільки тепер ви по-справжньому починаєте розуміти, що за використання всіх принципів і методів активної пам’яті інформація зберігається, навіть якщо доводиться трохи пошукати.
Згодом прийде відчуття, що ви можете просто «добути» інформацію з мозку. Ви відразу знаєте правильну відповідь! Це я і мав на увазі, коли говорив про інтуїцію, шосте пвідчуття професійного мнемоніка.
Вправа
Просторовий метод. Більше інформації
Звичайно, ви можете на кожній станції розмістити більше інформації, ніж тільки одну цифру, картинку або слово. Ми розглянемо дві таких вправи, щоб побачити гнучкість і силу просторового методу. У першій нам знадобиться всього сім станцій уявної подорожі. Треба запам’ятати 21 слово на цих семи станціях, замість використання 21 станції з одним словом на кожній. У цьому разі ви групуєте інформацію трійками й складаєте невелику цікаву історію для кожної уявної станції.