Страница 3 из 3
4. "Ćwiczenie: Rozmowa stojąc siedząc" W parach odegrajcie wszystkie pozycje. Omówienie. Dowiadujemy się, że najlepszym rodzajem komunikacji jest komunikacja między równymi sobie. Co nie jest komunikacją peer-to-peer? Myślę, że słyszeliście pojęcie manipulacji. Zapoznajmy się z nim lepiej.
5. Manipulacja. Czym mogą być. Słabe strony: 1. Szkoda (sami nie jesteśmy miejscowi). 2. Chciwość + wiara w cud ( kup bardzo tanio właśnie dzisiaj … super suszarkę do włosów … " 3. Wina. 4. Poczucie odpowiedzialności. 5. poczucie strachu. 6. Profesjonalizm i prawdziwe… 7. Jak każdy i
Odgrywamy każdą sytuację i próbujemy się z nią zmierzyć. Potem tłumaczę jak i powtarzamy psikusa. W ten sposób przechodzimy przez wszystkie opcje manipulacyjne. + Podstawowa formuła mówienia "nie". ( + – + zaufanie do swojej decyzji)
6. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.
7. Praca domowa. Zrób listę swoich praw.
8. W utworze: "Nie poddam się manipulacji, bo…" ripostowano w koło.
Materiały:
1. Tablica i co na niej pisać.
2. kartki + długopisy + pojemnik
3. Wykaz praw człowieka
4. Metaforycznie kart asocyacijnie
5. A4 + labirynty
6. długopisy
7. opaski na oczy?
1. Pozdrawiam. Jakie są moje prawa? Dyskusja. ( wg A.N. Romanina) A jakie prawa mają moi przyjaciele?
2. Czym jest przyjaźń? Ewentualnie z pomocą IAC Sporządzenie listy. Omówienie.
3. Przypowieść o przyjaźni i piasku. Dyskusja.
4. "Napisz ogłoszenie dla znajomego, trzy oceny za każdą osobę, na której ogłoszenie odpowiedziałeś. Dlaczego? Prowadzimy dyskusję. Dojdź do wniosku, że powinieneś wymagać więcej od siebie niż od swojego przyjaciela.
5. Jak zmienić wroga w przyjaciela? Poproś o pomoc lub wykonaj takie ćwiczenie. Wypisz cechy, których w nim nie lubisz. Omówienie. To będzie zadanie domowe i gramy w to w tygodniu. Staram się zrozumieć.
6. Miłość to. Możliwe, że z pomocą IAC. Dyskutuj, czy chłopak i dziewczyna mogą się przyjaźnić?
7. "Lubić to nie lubić". Dziewczyny robią listę tego, czego nie lubią w facetach, faceci w dziewczynach. Omawiamy. Dziewczyny dają plusy temu, z czym się zgadzają i odwrotnie.
8. " Rozmowa, chcielibyśmy zrozumieć…" chłopaki tworzą listę pytań do dziewczyn i odwrotnie. Następnie odpowiadają na nie. Omawiamy. Docieramy do tego, że wszyscy ludzie, choć różni, są równi w swoich prawach. A dla normalnego związku bardzo ważna jest akceptacja i zaufanie do danej osoby.
9. "Ćwiczenie labiryntu zaufania" w parach dziewczynka i chłopiec, muszą tylko wyjaśnić słownie jak narysować drogę wyjścia z labiryntu.
10. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.
11. Praca domowa. W tygodniu graj na swojego wroga. Postaraj się go zrozumieć.
12. na torze: "Można ci zaufać, bo…" ripostował w koło.
Materiały:
1. Tablica i co na niej pisać.
2. kartki + długopisy + pojemnik
3. Kartki z nazwiskami uczestników
4. Karty ze stylami komunikacji
1. Pozdrawiam. Jak odrabiałem pracę domową.
2. Każdy dostaje kartkę z imieniem kogoś z grupy i tę osobę trzeba dziś bacznie obserwować, ale bez jej świadomości. Ich nastrój, samopoczucie. Ta uważność w związku jest bardzo ważna, omówmy dlaczego. "kochamy to, co znamy".
3. Grupa zostaje podzielona na trzy zespoły, każdy z nich dostaje kartkę ze stylem komunikacji i musi wykonać skecz w tym stylu. Następnie omawiamy główne style komunikacji. Napisz je na tablicy. Agresywny – obwinia drugiego, Nieśmiały ( niepewny) – obwinia mnie, Pewny siebie – Co robić?
4. Ćwiczenie ". Cała grupa jest odwrócona od facylitatora (wolontariusza lub mnie) Facylitator dotyka ramienia kogoś z grupy i imituje rozmowę telefoniczną, mówiąc w określonym stylu komunikacji, osoba "wywoływana" ma określić styl komunikacji. Dyskusja.
5. Ćwiczenie "Autobus" Grupa utworzy dwa kręgi. Na zewnątrz kontrolerzy, wewnątrz króliki. Ich zadaniem jest działanie zgodnie z pełnionymi rolami. Następnie zamień się rolami. Omówienie. Kto co zrobił? Jaki jest główny styl komunikacji? Jak zazwyczaj komunikuje się w życiu?
6. Ćwiczenie "Wyniki detektywistyczne" Omówienie, jak przebiegała obserwacja. Na początku uczestnik po prostu mówi o osobie bez podawania jej nazwiska, a grupa musi zdecydować, o kim mówi? Jak bardzo byli spostrzegawczy? Następnie wypowiadają imię i sprawdzają rzeczywisty nastrój obserwowanej osoby.
7. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.
8. Praca domowa. W ciągu tygodnia obserwuj style komunikacji i
9. Na tropie: "Jesteś dobrym detektywem, bo…" ripostowano w koło.
Materiały:
1. Tablica i co na niej pisać.
2. kartki + długopisy + pojemnik
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.