Ucieczka z Raju


Gdy podbój kosmosu przerywa niespodziewana przeszkoda 

Ucieczka z raju to udana kontynuacja Łatwo być Bogiem autorstwa Roberta J. Schmidta. Akcja książki dzieje się w dwudziestym czwartym wieku, w czasie największego triumfu ludzkości, która wolna od konfliktów powoli, ale konsekwentnie kolonizuje kolejne obszary kosmosu. Jednak spokojna stabilizacja, choć jest stanem wielce pożądanym nigdy nie trwa wiecznie. W końcu dochodzi do spotkania z obcą cywilizacją, która okazuje się nie wykazywać żadnej woli kontaktu, za to wywołuje wojnę, w której nie bierze jeńców i niszczy wszystko na swojej drodze. Stawką w konflikcie jest nie tylko podbój nowego terytorium, ale też fizyczne unicestwienie wroga… Na jednej z ewakuowanych pośpiesznie planet zrehabilitowany kapitan Święcki toczy swoją prywatną wojnę o ocalenie jak największej liczby ludzi. Kolonia na Delcie Ulietty kryje jednak o wiele większą tajemnicę, która być może pozwoli odmienić losy całej wojny. W książce Schmidt’a akcja pędzi od pierwszych stron. Ucieczka z raju to klasyczna powieść science fiction z wyrazistymi postaciami, intrygami, walką o władzę i oczywiście kosmicznymi bitwami. Autor pokazuje, że zagadnienie inwazji obcych to wciąż niewyczerpane źródło pomysłów na ciekawa fabułę. Robert J. Szmidt wykazał się niezwykle bogatą wyobraźnią, opowiadając swoją historię z ogromnym wdziękiem i oryginalnością. 

Łatwo być Bogiem


W połowie XXIV wieku ludzkość ma za sobą duży skok cywilizacyjny. Trzysta lat wcześniej opanowała technikę lotów kosmicznych i zaczęła poznawać Galaktykę. W ciągu piętnastu pokoleń skolonizowała ponad tysiąc planet i zbadała kilkanaście tysięcy układów gwiezdnych, zdążyła nawet stoczyć krwawą wojnę domową.

Teraz wszystko wskazuje na to, że czeka ją duży przełom. W układzie Xan 4 naukowcy i wojskowi Federacji, w tym zdegradowany za zabicie przełożonego sierżant Henryan Święcki, obserwują ze stacji orbitalnej tych, których od dawna chcieli spotkać. Na powierzchni małej Bety żyją dwie rasy Obcych.

Tymczasem w odległym układzie New Rouen Nomada, okręt Korpusu Utylizacyjnego usuwający jednostki zniszczone w czasie wojny domowej, natrafia na tajemniczy statek. Jego technologia robi wrażenie, ale przypominający anioła mieszkaniec może wstrząsnąć podstawami ludzkiej cywilizacji…